Subiect "pensionare cadre didactice" Deschis de Cristescu Florica la data: 10/23/2020 4:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare cadre didactice
Scris de: Cristescu Florica la data: 10/23/2020 4:59am
Gen:F
Data nasterii: 17/01/1962
Stagiul de cotizare: 40 de ani vechime, 39 + stagiu de cotizare, scazand concediile medicale de dupa 2005
Alte date: Am locuit in Slatina 30 de ani.
Intrebare: Buna ziua. as dori sa ma pensionez anticipat partial in 2020 sau 2021, dar nu stiu care varianta este mai buna. Depun dosarul in noiembrie sau decembrie 2020, solicitand intrarea in pensie ianuarie- februarie 2021/ semestrul al 2-lea, beneficiind de indicele de corectie si de legea in vigoare sau depun dosarul la sfarsitul anului scolar 2021, si atunci intru sub incidenta noi legi? Inteleg ca indicele de corectie de 1,41 dispare din septembrie 2021. Pensionare la limita de varsta: incepand cu martie 2024. Anticipat, fara penalizare: pot iesi incepand cu martie 2020, daca am 40 de ani vechime si 6 luni insa nu stiu daca dupa scaderea zilelor de concediu medical raman cu acelasi stagiu de cotizare. Va multumesc.
Re: pensionare cadre didactice
Scris de: la pensie la data: 10/28/2020 2:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata atunci cand realizati un stagiu de cotizare mai mare cu 8 ani fata de stagiul complet de cotizare, adica 40 ani si 6 luni, evident fara a lua in calcul concediile medicale dupa ianuarie 2005. Pentru a afla stagiul dv de cotizare real dupa aprilie 2001 va puteti adresa direct la ghiseul Casei Judetene de Pensii Olt, deschizand un cont personal pe site-ul Casei de pensii sau cerand la Casa de pensii sa va elibereze " Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001"
Daca ati avut domiciliul de minim 30 ani in orasul Slatina aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, in data de 17 martie 2022,cu reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani, daca pana atunci nu ati beneficiat de pensie anticipata partiala, diminuata.
In privinta oportunitatii iesirii la pensie in anul 2020 sau anul 2021 nu va putem da un sfat ci va vom da informatiile necesare pentru a lua singura decizia.
Deoarece in legea pensiilor se prevede ca indicele de corectie in anul 2021 sa nu fie mai mic decat cel din 2020 nu pierdeti nimic amanand iesirea la pensie in anul 2021 pana in data de 31 august 2021.
Incepand cu data de 01 septembrie 2021 este prevazut sa intre in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 care aduce urmatoarele modificari :
- Se recalculeaza toate pensiile prin eliminarea indicelui de corectie celor carora le-a fost acordat, dar se modifica si modul de calculare a valorii pensiei, care va duce la o pensie mai mare, in cazul dv eliminarea indicelui de corectie si apoi majorarea cu 30 %..
- Pensia anticipata pentru depasirea cu 8 ani a stagiului complet de cotizare se va numi pensie pentru limita de varsta.
- Pensia anticipata partiala, nediminuata pentru domiciliul de minim 30 ani in o localitate cu poluare remanenta se va numi pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1