Subiect "pensionare" Deschis de Ion Daniela la data: 10/23/2020 6:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Ion Daniela la data: 10/23/2020 6:58am
Gen: F
Data nasterii: 30.06.1965
Stagiul de cotizare:36 ani, 2 luni
Alte date: funcționar public
Intrebare:
Bună ziua!
Mă numesc Ion Daniela și sunt născută la data de 30.06.1965.
Am o vechime în muncă de 36 de ani și 2 luni, din care 16 ani și 7 luni am lucrat la grupa I de muncă.
În prezent lucrez ca funcționar public în cadrul unui minister. Întrucât îndeplinesc condițiile de pensionare încă din luna aprilie 2020, am fost la mine la biroul de resurse umane să solicit rămânerea în funcție pentru încă 1-3 ani.
Însă, aș fi dorit să depun și dosar de pensionare în cursul acestui an (urmând să aleg între salariu și pensie după un oarecare timp) deoarece îndeplinesc cele două condiții de vechime și stagiu de cotizare.
De la RU mi s-a spus că trebuie să aleg între cele două variante și că nu există temei legal să cer continuarea activității pentru că nu am limita de vârstă de 62 ani și 10 luni.
Am întrebat, de asemenea, dacă pot cumula pensia cu salariul și mi s-a spus că nu este posibilă nici această variantă.
Nu cunosc exact dacă este reglementată această situație (cumulul pensiei cu salariul).
Am rugămintea să fiu informată conform căror norme legale se interzice funcționarului public să cumuleze pensia cu salariu.

Vă mulțumesc!
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/28/2020 4:40am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 30 aprilie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Legea pensiilor 263/2010 art 118 alin (1) va da dreptul sa cumulati pensia pentru limita de varsta cu salariul realizat prin contract de munca.
Codul muncii legea 53/2003 art 56 alin (1) litera c) prevede :
- Incetarea de drept a contractului individual de munca la primirea deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta, cu posibilitatea incheierii unui nou contract de munca daca ambele parti sunt de acord.
- Continuarea contractului de munca si dupa varsta de 63 ani (pana la varsta de 65 ani) daca pana atunci nu v-ati pensionat si daca depuneti o cerere in termen de 60 zile anterior varstei standard de pensionare, care in cazul dv este de 62 ani si 10 luni.
Aceasta legislatie se aplica tuturor persoanelor inclusiv functionarilor publici. Daca dv credeti ca functionarii publici au si alte drepturi consultati Codul administrativ in vigoare.
Re: pensionare
Scris de: Ion Daniela la data: 11/03/2020 1:42am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 30 aprilie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Legea pensiilor 263/2010 art 118 alin (1) va da dreptul sa cumulati pensia pentru limita de varsta cu salariul realizat prin contract de munca.
Codul muncii legea 53/2003 art 56 alin (1) litera c) prevede :
- Incetarea de drept a contractului individual de munca la primirea deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta, cu posibilitatea incheierii unui nou contract de munca daca ambele parti sunt de acord.
- Continuarea contractului de munca si dupa varsta de 63 ani (pana la varsta de 65 ani) daca pana atunci nu v-ati pensionat si daca depuneti o cerere in termen de 60 zile anterior varstei standard de pensionare, care in cazul dv este de 62 ani si 10 luni.
Aceasta legislatie se aplica tuturor persoanelor inclusiv functionarilor publici. Daca dv credeti ca functionarii publici au si alte drepturi consultati Codul administrativ in vigoare.


Vă rog să îmi spuneți cum să procedez corect, deoarece am depus dosar de pensionare pe data de 26.10.2020 și doresc să îl retrag. Aștept emiterea deciziei de pensionare (m-ar interesa să aflu cuantumul pensiei), sau merg să retrag dosarul înaintea emiterii deciziei?
Mulțumesc.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/05/2020 3:18am
Aveti dreptul sa retrageti dosarul inainte de emiterea deciziei de pensionare, iar dupa emiterea deciziei de pensionare aveti dreptul, in termen de 30 zile, sa cereti anularea acesteea.
Intre cele doua posibilitati este o diferenta numai de procedura si daca doriti sa aflati cuantumul pensiei alegeti varianta a doua de a astepta decizia si apoi cereti anularea ei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1