Subiect "Pensie limita varsta" Deschis de Sanda Gheorghe la data: 10/24/2020 7:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita varsta
Scris de: Sanda Gheorghe la data: 10/24/2020 7:26am
Gen:m
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:35 ani vechime din care 2 în Italia

Intrebare:Cum se procedează cu anii de vechime lucrați în Italia, pentru stabilirea pensiei la limita de vârstă?
Re: Pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 10/28/2020 9:55am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In prezent in Romania aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara a face dovada stagiului de cotizare lucrat in Italia.
Nu cunoastem legislatia din Italia si nu putem sa va dam informatii privind obtinerea componentei din Italia. Pentru aceasta adresati=va fie Casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv daca locuiti in Romania fie societatii care se ocupa cu pensiile din Italia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1