Subiect "Adeverinta" Deschis de Cecilia la data: 10/24/2020 11:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinta
Scris de: Cecilia la data: 10/24/2020 11:01am
Gen:
Data nasterii:17.09.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca adeverința de vechime este un act care este necesar la depunerea dosarului de pensie anticipată parțială. Am intrat in posesia adeverintei cu sporurile cu caracter permanent care acopera activitatea mea si are inscrise toate veniturile si toate sporurile cu caracter permanenta pana in 1.04. 2001. Anterior am mai lucrat 11 luni, dupa terminarea facultatii in alt loc de munca. In aceasta perioada nu am beneficiat de nici un fel de sporuri, fiind la inceput de cariera.
Aceasta perioada este înscrisă în carnetul de munca. Credeti ca mai este necesară adeverința de vechime și pentru aceste prime 11 luni de activitate, desi sunt înscrise în carnetul de munca?
Vă mulțumesc!
Re: Adeverinta
Scris de: GicaH la data: 10/25/2020 4:48am
Cecilia :
Gen:
Data nasterii:17.09.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca adeverința de vechime este un act care este necesar la depunerea dosarului de pensie anticipată parțială. Am intrat in posesia adeverintei cu sporurile cu caracter permanent care acopera activitatea mea si are inscrise toate veniturile si toate sporurile cu caracter permanenta pana in 1.04. 2001. Anterior am mai lucrat 11 luni, dupa terminarea facultatii in alt loc de munca. In aceasta perioada nu am beneficiat de nici un fel de sporuri, fiind la inceput de cariera.
Aceasta perioada este înscrisă în carnetul de munca. Credeti ca mai este necesară adeverința de vechime și pentru aceste prime 11 luni de activitate, desi sunt înscrise în carnetul de munca?
Vă mulțumesc!


În principiu, pana la 1 septembrie 2021 se iau în considerare orice adeverințe care dovedesc sporuri permanent. Sporurile nepermanente, prime, al 13 lea salariu, sunt recunoscute după 1 septembrie 2022, conform noii legi a pensiilor 127/2019, dacă nu cumva se va modifica pana atunci
Re: Adeverinta
Scris de: la pensie la data: 10/28/2020 10:14am
Raspunsul domnului Gica este corect dar din neatentie a spus ca sporurile cu caracter nepermanent se iau in calcul dupa 01 septembrie 2022 in loc de 01 septembrie 2021.
Pentru perioada inscrisa in carnetul de munca in care nu ati primit sporuri nu trebuie sa depuneti adeverinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1