Subiect "Trecere la pensie pentru limita de varsta" Deschis de Ion Florea la data: 10/25/2020 11:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere la pensie pentru limita de varsta
Scris de: Ion Florea la data: 10/25/2020 11:53am
Gen:M
Data nasterii:05.02.1956
Stagiul de cotizare:45
Alte date:Am decizie de pensie anticipata partiala din 24.07.2018 cu penalizare 4,8% dar nu a fost pusa in plata niciodata.Am lucrat 5 ani in grupa 2 de munca, act depus atunci la dosar si nu am avut reducere de varsta neavand 6 ani in grupa.
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca pot sa mai beneficiez de reducerea varstei de pensionare pentru grupa 2 conform ultimelor modificari aduse legii si daca raspunsul este Da, nu era corect sa mi se emita decizie de pensie pentru limita de varsta, la indeplinirea conditiilor, din oficiu,conform legii sau trebuie sa solicit eu asa ceva?
Va multumesc!
Re: Trecere la pensie pentru limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 10/26/2020 3:59am
Ion Florea :
Gen:M
Data nasterii:05.02.1956
Stagiul de cotizare:45
Alte date:Am decizie de pensie anticipata partiala din 24.07.2018 cu penalizare 4,8% dar nu a fost pusa in plata niciodata.Am lucrat 5 ani in grupa 2 de munca, act depus atunci la dosar si nu am avut reducere de varsta neavand 6 ani in grupa.
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca pot sa mai beneficiez de reducerea varstei de pensionare pentru grupa 2 conform ultimelor modificari aduse legii si daca raspunsul este Da, nu era corect sa mi se emita decizie de pensie pentru limita de varsta, la indeplinirea conditiilor, din oficiu,conform legii sau trebuie sa solicit eu asa ceva?
Va multumesc!


Pensia la limită de vârstă pentru bărbați cu data dumneavoastră de naștere este primita la împlinirea vârstei de 65 ani, dupa data de 05 februarie 2021. Dacă ați cerut și primit decizie de pensie anticipata partial, nu ați contestat-o în termen legal, nu ați cerut anularea ei, dar nici nu ați depus la CJP dovada încetării activității, aceasta se considera suspendata, pana la depunerea dovezii de încetare a activității, sau pana la îndeplinirea condițiilor de pensionare la limita de varsta.
Daca doriți reducerea varstei standard de pensionare pentru cei 5 ani lucrati in grupa a doua, trebuie sa faceți cerere în acest sens și sa depuneti adeverința.
Pentru 5 ani lucrati in grupa a doua primiți un stagiu suplimentar de 1 an și 3 luni și reducerea varstei standard de pensionare la limita varsta cu 1 an și 8 luni, asa ca în prezent aveți dreptul la pensie limita de vârstă.

Problema este ca spuneți ca aveți 45 ani stagiu de cotizare, dar dacă aveți un calcul adevărat de ce nu ați ieșit la pensie anticipata nediminuata, căci din 24.07.2018 sunt decât 1 an și 3 luni și atunci ar fi trebuit sa aveți 43 ani și 9 luni.
Poate, dacă în cei 45 ani ați introdus acum și alte stagii asimilate precum Stagiul militar, care nu sunt recunoscute la pensie anticipata sau anticipata partial, ci numai la pensie limita de vârstă.
Re: Trecere la pensie pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/29/2020 2:54am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca daca adeverinta a fost intocmita corect si a fost acceptata de Casa de pensii.
Puteti verifica pe decizia de pensionare cu pensie anticipata partiala daca stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca a fost recunoscut.
Daca stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca a fost recunoscut reducerea varstei de pensionare trebuia sa vi se aplice din oficiu in urma modificarilor aduse art 55 din legea 263/2010 de catre legea 215/2019 la data de 17 noiembrie 2019.
Daca in decizia de pensie anticipata partiala gasiti consemnat stagiul de cotizare de 5 ani lucrat in grupa II de munca faceti o cerere catre Casa de pensii teritoriala de care apartineti in care sa semnalati ca nu vi s-a aplicat reducerea varstei de pensionare, incepand cu 17 noiembrie 2019, conform tabelului nr 1 dela art 55 alin (1) litera a) din legea pensiilor 263/2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1