Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Rusu Mariana la data: 10/26/2020 8:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Rusu Mariana la data: 10/26/2020 8:20am
Gen:feminin
Data nasterii:09.10.1960
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:locurile de munca - in Municipiul Bacau
Intrebare:tinand cont ca indeplinesc conditia de a locui cel putin 30 de ani in zonele afectate de poluare, cf.L.212/2020, va rog sa imi spuneti:
1.-daca beneficiez de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani fara penalizarea prevazuta de lege;
2.-daca raspunsul la pct.1 este afirmativ,pot cumula venitul din pensie pentru limita de varsta, cu venitul obtinut in baza unui contract de mandat?
Va multumesc!
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/29/2020 4:27am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 09 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni. .
Daca ati avut domiciliul (nu locurile de munca) o perioada de minim 30 ani in municipiul Bacau sau pe o raza de maxim 8 Km in jurul sau aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata in prezent.
Nu va putem preciza daca, in acest caz, daca puteti cumula pensia cu salariul obtinut pe contract de mandat deoarece nu ati precizat ce fel de mandat.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: Rusu Mariana la data: 10/30/2020 6:36am
Gen:feminin
Data nasterii:09.10.1960
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:
Completez/reformulez :
1.Am avut domiciliul pe o perioada de minim 30 ani in municipiul Bacau.
2.Contract de mandat- astfel cum este definit şi reglementat de Codul civil si de Legea nr. 31/1990 , pentru directori;director - persoana căreia i-au fost delegate atribuţii de conducere a societăţii, în conformitate cu prevederile art. 143 din Legea societăţilor nr. 31/1990.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/02/2020 5:28am
Dupa aprecierea noastra activitatea dv se considera activitate dependenta conform codului fiscal si inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019, nu puteti cumula salariul cu pensia anticipata partiala, nediminuata.
Incepand cu data de intrare in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019, prevazuta in data de 01 septembrie 2021, pensia obtinuta pentru faptul ca ati avut domiciul in o localitate cu poluare remanenta se va numi pensie pentru limita de varsta si veti avea dreptul sa cumulati pensia cu salariul insa trebuie retinut faptul ca odata cu intrarea in vigoare a acestei legi se va revizui si lista localitatilor cu poluare remanenta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1