Subiect "pensionare cadre didactice" Deschis de Cristescu Florica la data: 10/26/2020 9:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare cadre didactice
Scris de: Cristescu Florica la data: 10/26/2020 9:46am
Gen:F
Data nasterii: 17/01/1962
Stagiul de cotizare: 40 de ani vechime la 1 septembrie 2020 (peste 39 de ani stagiu de cotizare, scazand concediile medicale de dupa 2005).
Alte date: Am locuit in Slatina 30 de ani.
Intrebare: Buna ziua. As dori sa ma pensionez inainte de limita de varsta in 2020 sau 2021. Daca ies la pensie in septembrie 2021 anticiparea va fi considerata pensionare la limita de varsta? Reducerea de doi ani pentru ca am trait 30 de ani in zona poluata se mai aplica? Va multumesc.
Pensionare la limita de varsta: incepand cu martie 2024.
Re: pensionare cadre didactice
Scris de: la pensie la data: 10/29/2020 9:00am
Daca lucrati in continuare si la data de 01 septembrie 2021 aveti realizat stagiul total de cotizare de 40 ani si 6 luni si daca atunci intra in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 pensia se va numi pensie pentru limita de varsta si ati obtinut aceasta pensie cu o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani 6 luni si 16 zile.
Pentru faptul ca ati locuit 30 ani in Slatina, localitate cu poluare remanenta, conform noii legi a pensiilor care este prevazut sa intre in vigoare in 01 septembrie 2021, aveti dreptul sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani adica la varsta de 60 ani si 2 luni adica in data de 17 martie 2022. Deci dv nu mai puteti beneficia de aceasta reducere pentruca v-ati pensionat deja cu pensie pentru limita de varsta in data de 01 septembrie 2021.

Daca in data de 01 septembrie 2021 nu aveti stagiul de cotizare de 40 ani si 6 luni (fara concediile medicale) atunci la aceasta data, conform noii legi a pensiilor nu va mai pensionati cu pensie pentru limita de varsta ci cu pensie anticipata, diminuata si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in data de 17 martie 2022 pentruca ati avut domiciliul in Slatina minim 30 ani, dar si aici mai exista o conditie si anume aceea ca dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019 este prevazut a se revizui lista localitatilor cu poluare remanenta si nu stim daca Slatina va mai figura pe acea lista.
Regretam ca raspunsul nostru este presarat cu "daca" dar nu este vina noastra.
Pensionare anticipata partial_ infiintare cabinet individual de psihologie
Scris de: Minodora Dinu la data: 12/03/2020 4:58am
Gen:F
Data nasterii:17/01/1962
Stagiul de cotizare: 40+
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns. Am depus dosarul de pensionare pe data de 18 noiembrie. As dori sa stiu daca pensionata anticipat partial pot lucra ca PFA sau cu SRL? Sunt atestata ca psiholog si as vrea sa imi deschid cabinetul individual de psihologie. Va multumesc!
Re: pensionare cadre didactice
Scris de: la pensie la data: 12/03/2020 12:26pm
Conform art 118 alin (1^2) din legea pensiilor 263/2010 pensionarii cu pensie anticipata partiala pot cumula pensia cu veniturile realizate din activitati indepensente asa cum sunt definite in codul fiscal.
Dupa cunostintele noastre ctivitatea desfasurata ca PFA se incadreaza in activitati independente. Va sfatuim sa va adresati unui consultant fiscal sa va precizeze cum este incadrata activitatea in SRL in codul fiscal : activitate dependenta sau independenta.
Re: pensionare cadre didactice
Scris de: la pensie la data: 01/04/2022 5:54am
Doamna Minodora va rog sa ne iertati dar am fost obligati sa va stergem ultimul mesaj, al carui continut era incompatibil cu profilul site-ului nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1