Subiect "cind ma pot pensiona?" Deschis de iulian b. la data: 07/03/2008 4:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind ma pot pensiona?
Scris de: iulian b. la data: 07/03/2008 4:42am
Gen:M
Data nasterii:15.11.1954
Stagiul de cotizare:35de ani (cu armata)
Alte date:am lucrat peste 32 de ani in gr. 2-a de munca.
Am facut armata 1 an si 4 luni.
Intrebare:1)stagiul militar este socotit perioada asimilata stagiului de cotizare si in cazul reducerii virsei de pensionare,datorita lucrului in conditii deosebite?
2)la implinirea virstei de 55 de ani pot beneficia de pesionare anticipata partiala daca voi avea 35 de ani de contributie ,fara armata?Cu ce procent mi s-ar diminua pensia?
3)concediile medicale se scad de la anii lucrati in conditii deosebite? Multumesc!
Re: cind ma pot pensiona?
Scris de: la pensie la data: 07/03/2008 3:19pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II de munca a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul de 32 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani care nu se reduce si pe care dv il indepliniti.In aceste conditii aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica in mai 2012.
Stagiul militar este considerat stagiul asimilat in toate situatiile.
Daca beneficiati de reducerea de varsta pentru grupa de munca nu mai puteti beneficia si de reducerea cu 5 ani pentru pensie anticipata sau anticipata partiala.
Deoarece concediile medicale nu sunt specificate in documentele care stau la baza calculului stagiului in grupa de munca (cartea de munca sau documentele financiare privind retinerea CAS) nu cunoastem cum pot fi scazute din stagiul din grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1