Subiect "cand pot iesi la pensie?" Deschis de dumitru la data: 07/03/2008 5:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie?
Scris de: dumitru la data: 07/03/2008 5:25am
Gen:masculin
Data nasterii:01.04.1951
Stagiul de cotizare:36de ani
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi la pensie fie de drept fie la cerere?am 36 de ani vechime din care 20 de ani in grupa a doua!multumesc anticipat
Re: cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 07/04/2008 2:16am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in aprilie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II de munca a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul de 20 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani care nu se reduce si pe care dv il indepliniti.In aceste conditii aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in octombrie 2011.
Puteti iesi la pensie anticipata partiala (la cerere cum spuneti dv) cu reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani adica in aprilie 2011. Cele doua reduceri nu se pot cumula insa pensia anticipata va avea un procent de diminuare mic deoarece pentru cei 4 ani si 6 luni reducere pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1