Subiect "calcul pensie" Deschis de BABEI MARIOARA la data: 07/03/2008 8:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: BABEI MARIOARA la data: 07/03/2008 8:13am
Gen:calcul pensie anticipata
Data nasterii:03.02.1958
Stagiul de cotizare:27 ani
Alte date:
Intrebare:ce pensie voi avea la pensionarea anticipata
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/04/2008 2:42am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere cu reducerea varstei standard de pensionare de 5 ani adica in februarie 2013 daca atunci veti indeplini stagiul complet de cotizare de 30 ani. Deci este necesar sa continuati activitatea . Daca nu mai sunteti angajata si nu va mai puteti angaja puteti incheia un contract de asigurare cu Casa de Pensii pentru diferenta de 3 ani. Dar atentie, cereti ca suma asigurata sa fie minima pentru a plati suma minia ca CAS.
Diminuarea pensiei anticipate partiale se calculeaza in functie de numarul de luni de anticipare si numarul de ani cu care stagiul dv depaseste 30 ani.In acest caz va dati seama ca nestiind aceste date nu putem sa va calculam procentul de diminuare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1