Subiect "pensie" Deschis de stoian nicoleta la data: 01/17/2021 7:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: stoian nicoleta la data: 01/17/2021 7:56am
buna ziua, Data nasterii:19.10.
1965,Stagiul de cotizare:31 ani in 01.2021 cu 2 ani de gr 2 70%
Alte date:facultate la zi 1983-1988 si 30 de ani am locuit in zona poluata motru
Intrebare:cand pot iesi la pensie anticipata partial , cand la anticipata si cand la pensie limita de varsta
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 01/18/2021 6:01am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 19 august 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in gr II de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) nu beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda numai pentru stagii in grupa I si II de munca de minim 5 ani
Grupa II de munca a fost asimilata cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 1 an intreg lucrat in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 luni si aveti dreptul sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 4 luni adica in data de 19 aprilie 2028. Pentru acest drept trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare luand in calcul si stagiul asimilat de cotizare pentru studii universitare.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 57 ani si 10 luni adica dupa data de 19 august 2023 daca va completati stagiul de cotizare cu 3 ani si 4 luni si realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata, deoarece pentru aceasta trebuie sa realizati stagiul total de cotizare de 42 ani si 4 luni fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, pentru faptul ca ati avut domiciliul in o zona cu poluare remanenta, la varsta de 60 ani si 10 luni adica in data de 19 august 2026 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 3 ani si 4 luni si realizati stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare. Daca optati pentru pensie anticipata partiala, diminuata, cu o anticipare mai mare de 2 ani nu mai puteti bneficia de pensie anticipata partiala, nediminuata, pentru domiciliu in o zona cu poluare remanenta.
Calculul datei si a conditiilor de pensionare pentru pensie anticipata partiala, nediminuata a fost facut conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 care este prevazut sa fie modificate prin o noua lege a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1