Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de mircia niculina la data: 01/18/2021 2:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: mircia niculina la data: 01/18/2021 2:46am
Gen:f
Data nasterii:11.07.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, am folosit programul de calcul cu numele de Niculina.As dori sa stiu daca se ia in calcul contributia totala, inclusiv sporurile ca salariat civil MAPN si compensatii, prime, spor vechime societate de constructii.Eu am calculat tinand seama de adeverinte pentru periaoda 1991-2001 . Imi puteti spune cu aproximatie cuantumul pensiei la punctajul obtinut cu penalizarea aferenta daca imi depun dosarul la 1 martie 2021? Va multumesc!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 01/18/2021 2:41pm
Inainte de 01 aprilie 2001 se iau in calculul punctajului pensiei salariul tarifar impreuna cu sporurile cu caracter permanent cum sunt sporul de vechime, sporul de santier, compensatii etc. Nu se iau in calcul sporurile cu caracter nepermanent cum sunt primele, sumele castigate in acord la societatea de constructii etc.
Am verificat datele introduse de dv in program si am abservat ca :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre ianuarie 1984 - decembrie 1985 3 %
Intre ianuarie 1986 - decembrie 1990 6 %
Intre ianuarie 1991 - martie 1992 9 %
2 Ati introdus sporuri in suma fixa care nestiind ce reprezinta nu va putem preciza daca sunt corecte.
3 Nu ati introdus indice de corectie. Desi noi credem ca acesta va fi egal cu cel din anul 2020 de 1,41, asteptati pana se anunta indicele de corectie pe anul 2021, care presupunem ca se va face in luna februarie si introduceti acest indice in program.
Nu putem sa va precizam valoarea pensiei pentruca nu cunoastem daca datele introduse in program sunt corecte.
Daca cereti pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 01 martie 2021 diminuarea pensiei va fi de 8,80 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1