Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de dinu silviu la data: 01/20/2021 1:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: dinu silviu la data: 01/20/2021 1:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Conform L 142/2016,procentul de diminuare este dat de lunile de anticipare side anii lucrati peste stagiul complet de cotizare.Daca anii lucrati peste stagiul de cotizare nu mai sufera modificari dupa emiterea deciziei de pensionare anticipata ,lunile de anticipare se modifica un permanenta pe masura trecerii timpului.Cu toate acestea procentul de penalizare ,in sensul scaderii ,nu se modifica .De ce?.Ce trebuie sa fac?.
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: GicaH la data: 01/20/2021 3:52am
dinu silviu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Conform L 142/2016,procentul de diminuare este dat de lunile de anticipare side anii lucrati peste stagiul complet de cotizare.Daca anii lucrati peste stagiul de cotizare nu mai sufera modificari dupa emiterea deciziei de pensionare anticipata ,lunile de anticipare se modifica un permanenta pe masura trecerii timpului.Cu toate acestea procentul de penalizare ,in sensul scaderii ,nu se modifica .De ce?.Ce trebuie sa fac?.


Nu puteți face nimic, asa este legea, pe perioada de la pensionare anticipată parțial pana la îndeplinirea dreptului de pensie limita varsta procentul de penalizare se menține la aceeași valoare.
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/20/2021 4:05am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1