Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de mircia la data: 01/25/2021 8:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: mircia la data: 01/25/2021 8:52am
Gen:f
Data nasterii:11.07.1962
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsurile date pana acum.M au ajutat foarte mult
As mai avea cateva nelamuriri. Referitor la spor vechime adaugat automat in salariu din 1992. In cartea mea de munca acest spor este evidentiat separat ca procent pana in dec.1998.Penalizarea pentru pensia anticipata partial se suspenda la implinirea varstei pentru pensie limita de varsta?Periaoda DE LA depunere dosar pt pensie anticipata partial pana la data deciziei (pot fi si 3 luni)cand se ia in calcul? Multumesc!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 01/25/2021 9:35am
porurile de vechime dupa 01 aprilie 2001 sau alte sporuri sunt luate in calcul daca sunt inscrise in carnetul de munca, separat fata de salariul tarifar, pana la includerea lor in salariul, dar este mai sigur daca prezentati o adeverinta cu acestea, eliberata de angajator.
Diminuarea pensiei anticipate partiale, diminuate, este eliminata la trecerea de la pensia anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta. Daca intarzie decizia de trecere la pensie pentru limita de varsta, la aparitia deciziei se platesc drepturile restante de la data deschiderii dreptului la pensie pentru limita de varsta.
Pensia anticipata partiala se acorda de la data depunerii dosarului de pensionare si se pune in plata de la data depunerii dovezii de incetare a activitatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1