Subiect "virsta de pensionare" Deschis de Tudori Camelia la data: 01/25/2021 9:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
virsta de pensionare
Scris de: Tudori Camelia la data: 01/25/2021 9:56am
Gen:F
Data nasterii:05.10.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date: Grupa a 2-a, vechime de 16 ani si 5 luni. Intentionez sa depun dosarul de pensionare la data de 01.04.2021, din lipsa de inlocuitor.
Intrebare:
1.Pentru stagiul de 16 ani intregi si 5 luni lucrati in gr II de munca, de ce stagiu de cotizare aferent beneficiez pentru a se cumula la stagiul total de cotizare?
2.Voi avea penalizare daca voi depune dosarul la data de mai sus,respectiv 01.04.2021?
3.Indicele de corectie ce valoare va avea? Se va aplica cel din 2020?
4.Pensia va fi afectata de Legea nr.127/2019?
VA MULTUMESC ANTICPAT! AM REFERINTE FOARTE BUNE DESPRE SITE SI PROFESIONALISMUL DVS., DE LA UNCHIUL MEU DANAILA CONSTANTIN. FELICITARI!
Re: virsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/25/2021 1:15pm
Nu stim daca stagiul dv de cotizare este de numai 16 ani si 5 luni lucrat in grupa II sau este o scapare a dv. Noi am luat in calcul ca aveti numai acest stagiu.
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 05 aprilie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
1 Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 20 ani si 5 luni
Grupa II de munca a fost asimilata cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare deoarece nu aveti realizat stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni .
2 Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala cu anticpare fata de varsta standard de pensionare deoarece nu aveti realizat stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni.
3 Indicele de corectie pentru anul 2021 va fi anuntat prin legea de aprobare a bugetului de asigurari sociale de stat care speram sa fie anuntat in luna februarie. Noi presupunem ca va fi egal cu cel din anul 2020.
4 Nu cunoastem data cand si daca va intra in vigoare legea pensiilor 127/2019 si ce prevederi va avea aceasta daca va intra in vigoare.

Transmiteti multumiri unchiului dv pentru referinte. Ne amintim de dansul ca este un vizitator fidel al site-ului nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1