Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Adriana la data: 01/25/2021 10:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Adriana la data: 01/25/2021 10:59am
Gen: F
Data nasterii: 4 septembrie 1963
Stagiul de cotizare: peste 38 de ani
Alte date:
Intrebare: Buna seara, va multumesc mult pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat pana acum in legatura cu data depunerii dosarului pentru pensie anticipata partiala.
Va rog sa ma mai ajutati cu o clarificare.
O sa va prezint doua ipoteze de lucru:
a) data incetare contract de munca-29 aprilie 2021; data depunere dosar de pensie anticipata partiala-5 mai 2021; data decizie de pensionare-5 iulie 2021
b) data depunere dosar de pensie anticipata partiala-5 mai 2021; data incetare contract de munca-31 mai 2021; data decizie de pensionare-5 iulie 2021.
Va rog sa imi spuneti pentru fiecare dintre cele doua cazuri (a) si b)) incepand cu ce data voi beneficia de pensie anticipata partiala.
Va multumesc mult!
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/25/2021 1:53pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 04 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata la varsta de 57 ani si 6 luni adica incepand cu data de 04 martie 2021. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca depuneti dosarul de pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 24 martie 2021 diminuarea va fi de 10 %.
Pensia anticipata partiala se acorda de la data depunerii dosarului si se pune in plata de la data depunerii dovezii de incetare a activitatii la Casa de pensii
Luna in care se primeste prima pensie este luna urmatoare celei in care se emite decizia de pensionare.
In acest caz in varianta a) :
- Pensia se acorda si pune in plata de la data de 5 mai 2021 daca depuneti la dosarul de pensie din 05 mai 2021 si dovada incetarii activitatii.
- Prima pensie o veti primi in luna urmatoare lunii iulie adica in luna august 2021, cand veti primi si restantele care vi se cuvin pentru lunile mai, iunie si iulie 2021
In varianta b):
- Pensia se acorda la data de 5 mai 2021
- Pensia se pune in plata in data depunerii dovezii de incetarea a activitatii la Casa de pensii, sa presupunem 01 iunie 2021. In perioada 05 mai - 31 mai 2021 pensia anticipata partiala se considera suspendata.
- Prima pensie o veti primi in luna urmatoare lunii iulie adica in luna august 2021, cand veti primi si restantele care vi se cuvin pentru lunile iunie si iulie 2021
Pensie anticipata partiala
Scris de: Adriana la data: 01/28/2021 3:54am
Gen:F
Data nasterii: 4 septembrie 1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspuns.

Referitor la afirmatia dvs. "Daca depuneti dosarul de pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 24 martie 2021 diminuarea va fi de 10 %" as dori niste clarificari/ confirmari:

1). Eu lucrez neintrerupt din 18.10.1982 si am beneficiat de 18 zile de concediu fara plata.
As dori sa stiu exact la ce data voi indeplini conditia de vechime "peste 5 ani" fata de stagiul complet de cotizare?

2). In raspunsul pe care mi l-ati dat acum apare procentul de 10% iar intr-un raspuns anterior mi s-a comunicat ca pentru o vechime de "peste 5 ani" fata de stagiul complet de cotizare procentul de penalizare ar fi de 15%. Ma puteti ajuta cu o verificare/confirmare in acest sens?

Va multumesc inca o data pentru raspunsurile prompte si complete la intrebarile adresate.

O zi frumoasa!
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/28/2021 1:10pm
Daca va-ti angajat in data de 18 octombrie 1982, va pensionati in 24 mai 2021 aveti stagiul de cotizare de cca 38 ani si 5 luni din care trebuie scazut concediul fara plata Nu va putem preciza o data in care realizati stagiul de cotizare care depaseste stagiul complet de cotizare cu 5 ani deoarece cele 18 zile de concediu fara plata sunt exprimate in zile lucratoare si Casa de pensii inainte de a le scade din stagiul de cotizare sunt transformate in zile calendaristice. Dupa aprecierea noastra acest concediu fara plata este de cca o luna calendaristica deci o data incerta.
Pentru a fi sigura credem ca ar trebui sa va adresati la ghiseul casei de pensii sau sa lucrati in plus inca cca 10 - 15 zile
Daca depuneti dosarul de pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 24 martie 2021 si aveti stagiul complet de cotizare depasit cu 5 ani diminuarea este de 15 % iar daca este depasit cu 4 ani diminuarea este de 18 %
Pensie anticipata partiala
Scris de: Adriana la data: 01/29/2021 10:00am
Gen:F
Data nasterii:4 septembrie 1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,

In raspunsul dvs. anterior "Daca v-ati angajat in data de 18 octombrie 1982, va pensionati in 24 mai 2021 aveti stagiul de cotizare de cca 38 ani si 5 luni din care trebuie scazut concediul fara plata" s-a strecurat cumva o eroare si de fapt este vorba despre 24 martie 2021?

Multumesc mult.
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/30/2021 8:36am
Da este vorba de data de 24 martie 2021 si inca odata ne cerem iertare. Nu stim care este explicatia amestecarii datelor in cazul dv.
Pensie anticipata partiala
Scris de: Adriana la data: 02/01/2021 2:55am
Gen:F
Data nasterii:4 septembrie 1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Multumesc mult pentru corectie.
Din raspunsurile Dvs. pot sa trag concluzia ca daca lucrez pana pe 30 aprilie 2021 ma voi incadra la vechimea necesara aplicarii procentului de diminuare de 15%?
Precizez ca lucrez din 18 octombrie 1982 si am beneficiat de 18 zile concediu fara plata.
Multumesc,
O zi frumoasa!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1