Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de Lidum la data: 01/25/2021 2:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: Lidum la data: 01/25/2021 2:42pm
Gen:f
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:42 ani și 5 luni
Alte date:
Intrebare:Cum ar fi mai bine?
Având în vedere situația actuală (înghețare de salarii, pensii aproape înghețate, legea bugetului în așteptare, schimbările care se anunță în lege, pandemie etc) ar fi bine să mă pensionez acum, cu indice, sau să mai lucrez 3 ani până la 65 de ani)?
Menționez că este exclus cumulul pensiei cu salariul.
Mulțumesc mult pentru răbdarea cu care dați un raspuns tuturor celor care au nevoie.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/26/2021 1:11am
Din pacate nu putem trage concluzii corecte pe situatii incerte si legislatie nesigura.
Hotararea trebuie sa o luati singura cu asumarea riscului.
Putem numai sa va precizam parerea noastra ca indicele de corectie a ajuns un mijloc de discriminare si ca nu mai dureaza mult pana la eliminarea lui si a efectelor lui anterioare prin recalcularea pensiilor.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: mihai la data: 01/26/2021 3:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebari : Presupunem ca aveti 51 de puncte :
1.dupa legea 263 avem 51:35= 1,4571 , 1,4571 x 1,41 = 2,0545 , 2,0545 x 1442 = 2963 lei/luna .
2. legea 127 , 1442 : 25 = 58 , 58 x51 = 2958 lei /luna
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: mihai la data: 01/26/2021 3:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru femei dupa legea 263 : 51:31,5 =1,619 ,1,619 x 1,41 = 2,2828 , 2,2828 x 1442 = 3292 lei/luna
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 01/26/2021 3:59am
Lidum :
Gen:f
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:42 ani și 5 luni
Alte date:
Intrebare:Cum ar fi mai bine?
Având în vedere situația actuală (înghețare de salarii, pensii aproape înghețate, legea bugetului în așteptare, schimbările care se anunță în lege, pandemie etc) ar fi bine să mă pensionez acum, cu indice, sau să mai lucrez 3 ani până la 65 de ani)?
Menționez că este exclus cumulul pensiei cu salariul.
Mulțumesc mult pentru răbdarea cu care dați un raspuns tuturor celor care au nevoie.


Părerea mea, după vechimea pe care o aveți, dacă în aceasta nu se afle stagii asimilate, puteți ieși la pensie anticipata nepenalizata, care după 1 septembrie se va transforma în pensie limita de varsta.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: Dumitru Niculina la data: 01/26/2021 7:53am
GicaH :
Lidum :
Gen:f
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:42 ani și 5 luni
Alte date:
Intrebare:Cum ar fi mai bine?
Având în vedere situația actuală (înghețare de salarii, pensii aproape înghețate, legea bugetului în așteptare, schimbările care se anunță în lege, pandemie etc) ar fi bine să mă pensionez acum, cu indice, sau să mai lucrez 3 ani până la 65 de ani)?
Menționez că este exclus cumulul pensiei cu salariul.
Mulțumesc mult pentru răbdarea cu care dați un raspuns tuturor celor care au nevoie.


Părerea mea, după vechimea pe care o aveți, dacă în aceasta nu se afle stagii asimilate, puteți ieși la pensie anticipata nepenalizata, care după 1 septembrie se va transforma în pensie limita de varsta.



Multumesc frumos pentru răspuns. Nu e cazul de pensionare anticipată, pentru că am implinit deja vârsta de pensionare, din martie 2020. Problema este dacă să depun dosarul acum sau să mai lucrez încă 3 ani. Excluzând cumulul, cand ar fi mai avantajos?
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/26/2021 8:21am
Asa cum v-am precizat mai sus nu trebuie sa luati in calcul foloasele aduse de indicele de corectie mare care se acorda in aceasta perioada pentruca acestea sunt pe o perioada scurta pana la intrarea in vigoare a unei noi legi a pensiilor si recalcularea tuturor pensiilor.
Pe termen lung avantajul principal ramane suma punctajelor anuale realizate.
Deci la intrebarea dv punctuala va raspundem ca este avantajos sa lucrati in continuare si sa obtineti o perioada de contributie si o suma a punctajelor anuale mai mari.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: Lidum la data: 01/26/2021 9:01am
la pensie :
Asa cum v-am precizat mai sus nu trebuie sa luati in calcul foloasele aduse de indicele de corectie mare care se acorda in aceasta perioada pentruca acestea sunt pe o perioada scurta pana la intrarea in vigoare a unei noi legi a pensiilor si recalcularea tuturor pensiilor.
Pe termen lung avantajul principal ramane suma punctajelor anuale realizate.
Deci la intrebarea dv punctuala va raspundem ca este avantajos sa lucrati in continuare si sa obtineti o perioada de contributie si o suma a punctajelor anuale mai mari.


Mulțumesc frumos! Multă sănătate!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1