Subiect "Armata" Deschis de Pensionarul rebel la data: 07/05/2008 12:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Armata
Scris de: Pensionarul rebel la data: 07/05/2008 12:01pm
Gen:m
Data nasterii:1969
Stagiul de cotizare:8ani
Alte date:pensionat pe caz de boala gr.1(initial afost 3 cand s-a intampl. necazulapoi trecut in 2 si apoi 1)
Intrebare:La pensionare s-a luat in calcul armata si studiile univ la zi mi-au fost cerute acte in ac. sensdar am inteles ca pt. vechimesi nu stiu dc. s-a pus ceva punctaj ;ulterior am depus o cerere de rec. insotita de acte dar mi s-a spus ca nu este avantajos pt. mine in sensul ca ar scadea punctajul fata de ce-l obt. pana atunci
Va rog mult sa-mi rasp dc. este adev sau am fost trimis la plimbare.Astept raspuns la urgenta
Merci
Re: Armata
Scris de: la pensie la data: 07/06/2008 5:54am
Probabil au avut dreptate. Pentru a fi mai sigur noi va spunem cum se calculeaza pensia de invaliditate iar dv analizati.
Cuantumul pensiei de invaliditate indiferent de grad se determina prin calculul punctajului si anume:
Se calculeaza o medie a punctajului realizat in perioada de activitate anterioara pensiei de invaliditate in cazul dv cei 8 ani. In cazul introducerii in calcul a perioadelor asimilate (stagiul militar + studii universitare) se adauga punctajul pentru acestea calculat avand ca baza salariul minim daca acestea sunt inainte de aprilie 2001 sau 0,25 din salariul mediu daca sunt dupa aceasta data. Dar in acest caz creste si durata pe care se face media, in cazul dv 8ani + stagiu militar + studii universitare. Daca in perioada in care ati lucrat salariul obtinut a fost mai mare decat baza de calcul a perioadei asimilate(salariul minim) atunci punctajul mediu scade prin introducerea acestor perioade. Cum presupunem ca acesta este cazul dv avand in vedere ca la angajare aveati studii universitare credem ca au avut dreptate.
In cazul dv pentru calculul punctajului pentru pensia la limita de varsta la care veti avea dreptul in anul 2034 (daca legislatia nu se schimba) la punctajul cumulat din perioada anterioara invaliditatii inclusiv pentru perioadele asimilate vi se mai adauga anual pe timpul stagiului potential (acordat prin decizia de pensie de invaliditate) 0,75 puncte pentru perioada cu invaliditate de gr I, 0,6 puncte pentru perioada de invaliditate gr II si 0,4 puncte pentru perioada de invaliditate de gr III. Dar punctajul total se va imparti la 35 (stagiul complet de cotizare). Astfel ca punctajul pensiei la limita de varsta poate fi mai mare sau mai mic decat punctajul pensiei de invaliditate. Cum dv conform legii aveti dreptul sa optati pentru pensia mai avantajoasa din cele doua prin cererea de pensionare la limita de varsta este necesar sa va estimati, anterior cererii, pensia la limita de varsta pentru a putea opta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1