Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Radu la data: 03/22/2021 4:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Radu la data: 03/22/2021 4:37am
Gen:M
Data nasterii: 15.09.1954
Stagiul de cotizare: 40
Alte date:
Intrebare: Dupa ce am iesit la pensie la limita de virsta mi-am continuat activitatea la firma privata unde am lucrat, pe baza de contract, raport de activitate si pontaj lunar, variabil de la o luna la alta. Cand voi inceta definitiv activitatea, ce acte imi sunt necesare pentru recalcularea pensiei?
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/22/2021 5:17am
Pentru aceasta recalculare nu trebuie sa depuneti adeverinta pentru sumele castigate pentru care s-a platit contributie la pensie deoarece acestea au fost transmise lunar de angajator la Casa de pensii prin o situatie numita REVISAL.
Deci pentru aceasta recalculare trebuie sa depuneti o cerere, o copie a actului de identitate si un cupon de pensie.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Constanta la data: 03/24/2021 9:33am
Recalcularea se poate solicita o dată pe an ( o dată la 12 luni) chiar și în cazul în care se realizează doar o lună de stagiu de cotizare,în cazul pensionarilor ce primesc pensia pentru limită de vârstă.

Deci, în fiecare an se poate solicita recalcularea pensiei dacă realizați stagiu de cotizare.
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 03/24/2021 1:14pm
Pentru doamna Constanta
Noi nu cunoastem o asemenea prevedere. Daca dv cunoasteti indicati-o.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Constanta la data: 03/25/2021 2:11am
De 5 ani am pus în practică,în baza legii pensiilor, soluția. Anual depunere cerere de recalculare a pensiei pentru un pensionar la limită de vârstă ce și-a continuat activitatea în baza unui contract de muncă,după ieșirea la pensie la limită de vârstă.

Este scris negru pe alb în lege. Doar trebuie bine înțeles conținutul și acționat în consecință!

Am postat și topicul " Recalcularea pensiilor " tocmai pentru a aduce la cunoștință celor interesați.
Acolo este articolul. Aici am scris în clar pe înțelesul tuturor.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Constanta la data: 03/25/2021 3:00am
NORME
"Art. 134. -
(1) Pensia poate fi recalculată, la cerere, prin adăugarea veniturilor și/sau a stagiilor de cotizare nevalorificate la stabilirea acesteia."


După orice stagiu de cotizare realizat după ieșirea la pensie, se poate solicita recalcularea pensiei.

Din cauza impactului nesemnificativ, în majoritatea cazurilor, nu are rost de a aglomera casa de pensii cu solicitări lunare. De aceea, o dată pe an, în cazul în care recalcularea are impact asupra cuantumului pensiei, este de preferat a se solicita recalcularea pensiei.


Prin programul dumneavoastră se poate verifica dacă este sau nu relevantă o cerere de recalculare a pensiei,și momentul oportun.


În principiu,un impact mai semnificativ de creștere a cuantumului pensiei poate fi dacă venitul lunar brut realizat, după data ieșirii la pensie, este peste nivelul unui salariu mediu brut pe economie,pe o perioada de 12 luni consecutiv.



În legislația anterioara era specificat termenul de 12 luni. În prezent,este recomandarea caselor de pensii.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Constanta la data: 03/25/2021 3:32am
Exemplificare aproximativă


Presupunând că în ultimele 12 luni s-a acumulat, conform calculelor, un punct de pensie ( realizat un venit brut lunar la nivelul unui salariu mediu brut pe economie), suma în plus lunară ce s-ar adăuga pensiei ar fi de 41 de lei în condițiile din prezent.

Adică!
Dacă lunar realizat 5400 lei brut în ultimele 12 luni.

Rezultă că s-ar obține aproximativ un punct de pensie, care în prezent are valoarea de 1442 lei.

Apoi!
1442 lei ( valoarea unui punct de pensie) : 35 ani ( stagiul complet de cotizare) = 41 lei (câștigați lunar la pensie)



ATENÈšIE!!!

Calculul exact trebuie făcut în condițiile fiecărui caz în parte!




PS

Consider că acum este lămurită pe deplin situația recalculării pensiei în condițiile legii în vigoare în prezent. Adică martie 2021.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Constanta la data: 03/25/2021 4:03am
Pe de altă parte

În condițiile realizării unui venit brut lunar de 5400 de lei, contribuția lunară la fondul de pensii, de 25%, este de 1350 de lei.
Anual înseamnă 1350x12= 16200 de lei,contribuție plătită de pensionar, care în caz de recalculare câștigă la pensie 41x12= 492 lei pe an.

Ceea ce,din punctul meu de vedere, este o pierdere pentru pensionar.
Pentru a recupera acești bani plătiți într-un singur an din venitul realizat, pensionarul are nevoie de 33 de ani.

(16200:492=~33)


Sistemul trebuie revizuit. Părerea mea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1