Subiect "Pensie anticipata parțiala" Deschis de Corina la data: 03/24/2021 10:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata parțiala
Scris de: Corina la data: 03/24/2021 10:02am
Gen:F
Data nasterii:25.03.1966
Stagiul de cotizare:30 ani 6 luni și 28 zile, din care 8 luni și 28 zile șomaj acordat în baza Legii 1/1991 și 4 ani lucrați în grupa a I a
Alte date:
Intrebare: Când mă pot pensiona anticipat sau anticipat parțial ? Va multumesc
Re: Pensie anticipata parțiala
Scris de: la pensie la data: 03/24/2021 2:40pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 25 februarie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in gr I de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda numai pentru stagii de cotizare lucrate in grupa I de munca de minim 5 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 11 luni adica in data de 25 februarie 2027 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si 1 luna si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani si 7 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata dupa varsta de 57 ani si 11 luni daca va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si 1 luna si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani si 7 luni. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1