Subiect "Modificare formula de calcul punctaj" Deschis de Aurel la data: 03/25/2021 4:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Modificare formula de calcul punctaj
Scris de: Aurel la data: 03/25/2021 4:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua

Proiect de Lege pentru modificarea și completarea Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice - iulie

- eliminarea inechităților din sistemul public de pensii și întărirea principiului contributivității și al egalității de tratament pentru toți asigurații sistemului public de pensii. Introducerea unei formule de calcul care să reflecte principiile enunțate anterior.

Sursa:
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24687827-programul-legislativ-guvernului-ministerul-muncii-vrea-reglementeze-activitatile-casnice.htm
Re: Modificare formula de calcul punctaj
Scris de: GicaH la data: 03/25/2021 6:43am
Aurel :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua

Proiect de Lege pentru modificarea și completarea Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice - iulie

- eliminarea inechităților din sistemul public de pensii și întărirea principiului contributivității și al egalității de tratament pentru toți asigurații sistemului public de pensii. Introducerea unei formule de calcul care să reflecte principiile enunțate anterior.

Sursa:
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24687827-programul-legislativ-guvernului-ministerul-muncii-vrea-reglementeze-activitatile-casnice.htm


Și care ar fi formula de calcul gândită de actualul ministru al muncii pentru eliminare inechitati?
Acolo nu scrie nimic.
Formula din legea 127/2019 rezolva în cea mai mare parte acest lucru, doar cei care au lucrat in grupa 1 de munca ar fi trebuit sa le aplice un coeficient de corecție....in rest ce vrea sa facă este doar o amăgire, vrând doar sa dea mai puțin pensionarilor prin aplicarea unei formule de calcul cu un numitor mai mic, un punct de pensie mai mic, rezultând pensii mai mici, doar pana înainte de alegerile din 2014, ceea ce e o campanie electorala, ceea ce au zis de cei ce au făcut legea 127, dar sa nu uitam ca aceasta era promulgată de președinte și publicată în Monitorul Oficial.

Fac reevaluare, dar nu spun ce acte au la baza, un soft calculează dacă ii dai ceva legal....
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1