Subiect "calcul pensie" Deschis de Teodorescu Gabriela la data: 04/02/2021 4:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Teodorescu Gabriela la data: 04/02/2021 4:47am
Gen:F
Data nasterii: 17 aprilie 1960
Stagiul de cotizare: 37 ani si 6 luni
Alte date: 5 ani facultate de zi (1979-1984) si 6 ani si 4 luni lucrati in grupa II (1984-1990)
Intrebari: a) pentru anii lucrati in gr.II ce valoare se trece in casuta <Punctaj suplimentar grupa de munca>, respectiv in casuta <spor aferent grupei II de munca> pe fiecare luna? Mentionez ca explicatiile nu mi-au fost clare.
b) incepand cu anul 1992 afirmati ca "Dupa luna Septembrie 1992 sporurile sint incluse in salariul din cartea de munca ". In cartea mea de munca sporul de vechime este trecut separat. Trebuie sa fac eu inmultirile sau trec sporul de vechime in casuta aferenta lunii respective?
Va multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/02/2021 7:29am
Caseta pentru punctaj suplimentar pentru grupa de munca din pagina de intrare se completeaza in cazul in care cunoasteti punctajul suplimentar pentru tot stagiul lucrat in grupa de munca din o decizie al carui calcul il considerati corect. Daca introduceti punctaj in aceasta caseta nu mai selectati grupa II in interiorul programului de calcul. In cazul dv lasati punctaj 0.00000 in caseta din pagina de intrare si selectati grupa II in programul de calcul pe perioada lucrata in grupa II de munca.
Precizarea privind instructiunile de includerea sporurilor in salariul inscris in carnetul de munca incepand cu septembrie 1992 este o atentionare pentru a verifica daca in cazul dv functionarul care a completat carnetul de munca a respectat aceasta instructiune, pentru a evita introducerea in calcul a sporurilor de mai multe ori.
Daca functionarul care a completat carnetul dv de munca nu a respectat aceasta instructiune, o perioada de timp, pe aceasta perioada introduceti separat salariul tarifar in coloana salarii si separat sporurile in coloanele sporuri.

Am verificat si celelalte date introduse in program si consideram ca ati introdus gresit codul "F" pe perioada studiilor universitare.
Anul universitar incepe la 01 octombrie si se termina in anul urmator la 30 septembrie cu exceptia ultimului an in cazul in care angajarea s-a facut inainte de 30 septembrie. In consecinta consideram corect sa selectati codul "F" pe perioada 01 Octombrie 1979 - 31 august 1984.
Deasemeni daca intentionati sa cereti pensie pentru limita de varsta in acest an introduceti in pagina de intrare in caseta indice de corectie indicele 1.41 care se acorda in acest an.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1