Subiect "Pensie limita de varsta" Deschis de Liliana la data: 04/03/2021 3:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta
Scris de: Liliana la data: 04/03/2021 3:53am
Gen:F
Data nasterii:21.05.1960
Stagiul de cotizare:37 si 2 luni
Alte date:Din cei 37 ani si 2 luni, 1 an si 11 luni am lucrst in conditii deosebite.
Intrebare:Cand pot sa beneficiez de pensie limita de varsta? Se iau in considerare, la reducerea stagiului de cotizare si cele 11 luni lucrate in conditii deosebite? In programul dv.nu pot introduce decat ani intregi, nu si luni lucrate. Vreau sa stiu la ce data pot depune dosarul de pensionare lumita de varsta?
Muktumesc!
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 04/03/2021 5:30am
Liliana :
Gen:F
Data nasterii:21.05.1960
Stagiul de cotizare:37 si 2 luni
Alte date:Din cei 37 ani si 2 luni, 1 an si 11 luni am lucrst in conditii deosebite.
Intrebare:Cand pot sa beneficiez de pensie limita de varsta? Se iau in considerare, la reducerea stagiului de cotizare si cele 11 luni lucrate in conditii deosebite? In programul dv.nu pot introduce decat ani intregi, nu si luni lucrate. Vreau sa stiu la ce data pot depune dosarul de pensionare lumita de varsta?
Muktumesc!



Du pa data nașterii, aveți dreptul la pensie limita de varsta la împlinirea vârstei de 61 ani si 9 luni, din 21 februarie 2022, stagiu complet de cotizare de 31 ani si 9 luni. Pentru 1 an întreg lucrati in conditii deosebite primiți un stagiu suplimentar de 4 luni.
În programul siteului se pot introduce toate lunile de grupe de munca și condiții deosebite, sau speciale de munca, în coloana grupe/condiții de munca dupa care dați in partea de jos a paginii click pe "continuare" și datele se salveaza.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/03/2021 10:18am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 21 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 1 an intreg lucrat in grupa conditii deosebite de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 1 an intreg lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 5 luni adica in data de 21 octombrie 2021.
Pentru stagiile lucrate in grupele de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Stagiu de cotizare aferent grupelor de munca. La calculul acestuia se folosesc ani intregi.
- Reducerea varstei de pensionare. La calculul acesteea se folosesc ani intregi.
- Majorarea punctajelor lunare pe perioada lucrata in grupa de munca. La calculul acesteea se folosesc luni intregi.
Domnul Gica nu a observat ca intrebarea dv se referea la calculul reducerii varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1