Subiect "informatie" Deschis de Ciobanu Cristina la data: 04/03/2021 10:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
informatie
Scris de: Ciobanu Cristina la data: 04/03/2021 10:15am
Gen:F
Data nasterii:14.07.1970
Stagiul de cotizare:27 ani in Romania 7 ani Germanania
Alte date:
Intrebare: Va rog foarte mult sa ma informati cand pot intra in pensie ?

Va multumesc anticipat !
Re: informatie
Scris de: la pensie la data: 04/03/2021 10:30am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 iulie 2033 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Pentru aceasta pensie nu este necesar sa faceti dovada stagiului de cotizare realizat in Germania
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata dupa varsta de 58 ani, daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani cumuland stagiul de cotizare realizat in Romania cu cel din Germania. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1