Subiect "Pensie anticipat" Deschis de Radu la data: 04/04/2021 2:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipat
Scris de: Radu la data: 04/04/2021 2:33am
Buna ziua
Va rog frumos poate ma ajutati cu un raspuns .
Daca depun actele pentru pensie anticipat partiala , dar continui activitatea inca un an , nu activez pensia , primesc decizia de pensionare peste doua luni cu o suma , iar peste cinci luni punctul de pensie se mareste de la 1442 ... la alta valoare , de expl la 1550.In acest caz creste si pensi mea chiar daca nu am activat o ?
Multumesc
Radu
Re: Pensie anticipat
Scris de: GicaH la data: 04/04/2021 5:17am
Radu :
Buna ziua
Va rog frumos poate ma ajutati cu un raspuns .
Daca depun actele pentru pensie anticipat partiala , dar continui activitatea inca un an , nu activez pensia , primesc decizia de pensionare peste doua luni cu o suma , iar peste cinci luni punctul de pensie se mareste de la 1442 ... la alta valoare , de expl la 1550.In acest caz creste si pensi mea chiar daca nu am activat o ?
Multumesc
Radu


Da, cuantumul pensiei creste automat, în funcție de evoluția punctului de pensie.
Re: Pensie anticipat
Scris de: la pensie la data: 04/04/2021 11:33am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Prin cresterea valorii puntului de pensie creste valoarea tuturor pensiilor si a celor in plata si a celor suspendate. La incetarea suspendarii pensiei dv se va aplica valoarea punctului de pensie din data incetarii suspendarii pensiei.
Re: Pensie anticipat
Scris de: Radu la data: 04/04/2021 12:52pm
Buna seara
Asta inseamna ca se va modifica si valoarea pensiei anticipat partiale ?
De axpl :
La cerere de pensionare anticipat partial primesti o decizie de pensie si una de pensie anticipat partiala .la valoarea punctului de pensie de la data respectiva ..Lucrez inca un an dupa care activez pensia anticipat partiala . Valoarea punctului de pensie este mai mare .
Intrebarea mea este daca voi primi pensia anticipat partiala modificata cu valoarea punctului de pensie la data la care solicit activarea pensiei !
Primesc o noua decizie sau important este cate puncte de pensie am ?
Multumesc frumos pentru ajutor !
Radu
Re: Pensie anticipat
Scris de: Aurel la data: 04/04/2021 1:14pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua

Important este punctajul mediu anual. Acesta se inmulteste cu valoarea punctului de pensie la data punerii in plata a pensiei si va rezulta valoarea pensiei.

Cum ar fi daca, la fiecare modificare a valorii punctului de pensie, s-ar emite noi decizii privind recalcularea pensiei pentru toate pensiile aflate in plata?
Re: Pensie anticipat
Scris de: Radu la data: 04/04/2021 1:29pm
Multumesc frumos !
Acum m am lamurit !Cred !

De la alte persoane am inteles ca daca depui dosar de pensionarea anticipt partiala ,primesti o decizie cu valoarea pensiei si valoarea pensiei anticipat prartiale.
La momentul activarii pensiei vei primi pensia anticipata partiala calculata pana la implinirea varstei de 65 ani , dupa care primesti pensia recalculata cu ce ai mai lucrat si stagiul militar !

De la ce ati explicat dvs , am intes ca daca pana activez pensia anticipt partiala se modifica valoarea punctului de pensie, pensia anticipat partiala se va modica , adica va fi egala cu punctajul realizat inmultit cu noua val a puctului de pensie !
Am inteles corect ?
Seara frumosa si multa sanatate
Radu
Re: Pensie anticipat
Scris de: la pensie la data: 04/05/2021 3:28am
Exista adevar in toate explicatiile care vi s-au dat. In principal ramane ce ati inteles dv.
Vom incerca sa va mai dam si noi o explicatie astfel :
La calculul pensiei anticipate partiale vi se calculeaza :
- Suma punctajelor anuale realizate pe perioada lucrata (fara stagiile asimilate cum ar fi stagiul militar).
- Un punctaj mediu anual prin impartirea sumei punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare.Probabil dv aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani.
- Un punctaj mediu anual diminuat prin diminuarea punctajului mediu anual in functie de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare
- Valoarea pensiei anticipate partiala in plata se calculeaza inmultind punctajul mediu anual diminuat cu valoarea punctului de pensie din luna in care se face plata nu din luna in care s-a depus dosarul.
La trecerea la pensie pentru limita de varsta se procedeaza astfel :
- Se emite o noua decizie de pensionare si se recalculeaza pensia
- Se elimina diminuarea pensiei si se ia in calcul punctajul mediu anual nediminuat calculat la pensia anticipata partiala la care se adauga un punctaj mediu suplimentar pentru stagiul de cotizare lucrat dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala si perioada stagiului militar.
- Valoarea pensiei pentru limita de varsta in plata se calculeaza inmultind punctajul mediu anual, rezultat dupa completarea cu punctajul mediu suplimentar, cu valoarea punctului de pensie din luna in care se face plata/
Re: Pensie anticipat
Scris de: Radu la data: 04/05/2021 11:23am
Buna seara
Absolut remarcabil raspunsul !
Am inteles, eram foarte aproape , dar acum lamurit 100%.
Recomand tuturor celor interesati si nelamuriti sa apeleze la sfaturile , informarile dvs .
Seara buna si sanatate multe celor care ne raspund intrebarilor noastre !
Radu
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1