Subiect "Punctaj anual" Deschis de Marius M la data: 04/11/2021 4:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj anual
Scris de: Marius M la data: 04/11/2021 4:47pm
Gen: B
Data nasterii: 1973
Stagiul de cotizare:
Alte date: Data angajare 1997
Intrebare: Conform datelor introduse pe siteul dvs. punctajul anual pentru anul 2007 este 5.28642. Am calculat in Excel si rezultatul pentru acelasi set de date este 5.33178. Mentionez faptul ca pentru anii anteriori punctajul anual este in Excel exact ca pe situl dvs.
Am rugamintea sa ma ajutati cu o explicatie pentru aceasta diferenta.
Cu stima,
Marius M
Re: Punctaj anual
Scris de: la pensie la data: 04/12/2021 4:10am
Explicatia este aceea ca in anul 2007 suma luata in calculul pensiei o parte din an a fost limitata la 6350 lei si o parte din an a fost nelimitata.
Modificarea plafonului sumei luate in calculul punctului lunar de pensie in luna iulie 2007 a fost facuta prin legea 250/2007. Aceasta a fost publicata in MO in ziua de 19 iulie 2007 si din cauza ca in aceasta lege nu este mentionata data de intrare in vigoare se aplica o prevedere constitutionala care spune ca data de intrare in vigoare a unei legi se face dupa 3 zile de la publicarea in MO.
Deci in cazul concret al acestei legi plafonarea a fost eliminata incepand cu 22 iulie 2007.
Avand in vedere ca majoritatea lunii iulie suma trebuia limitata pentru simplificarea calculului in programul de pe site am limitat suma pe intreaga luna iulie 2007 la 6350 lei.Probabil ca dv ati luat in calcul faptul ca pe intreaga luna iulie 2007 suma luata in calcul este nelimitata.
Daca vreti un calcul "ca la farmacie" calculati luna iulie 2007 separat cu salariul luat in calcul limitat in perioada 01 -21 iulie si nelimitat in perioada 22 - 31 iulie asa cum face Casa de pensii.
Noi consideram ca rezultatul nu justifica efortul deoarece calculul cu programul de pe site am precizat ca este estimativ.
Consideram ca este recomandat sa dati mai mare atentie la modul de folosire al acestui program unde am observat cateva erori ceva mai mari cum ar fi :
In pagina de intrare in program ati introdus punctaj suplimentar in casetele pentru studii universitare si stagiul militar si daca cititi precizarile facute de noi rezulta ca este gresit..
Deasemeni in program trebuie selectat codul "F" in lunile iulie, august si septembrie 1997 pentruca se considera stagiu de cotizare asimilat si in vacanta din ultimul an pana la data angajarii daca aceasta se face inainte de 01 octombrie.
Re: Punctaj anual
Scris de: Marius la data: 04/12/2021 2:46pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc frumos pentru informatiile detaliate. Imi sunt de real folos. Nu am finalizat introducerea datelor, oricum eram derutat legat de perioada asimilata studiilor. Mai am pana la pensie. Sper sa o apuc... :) Pana atunci mai studiez.
Multumesc inca o data.
Numai bine,
Marius
Re: Punctaj anual
Scris de: Marius la data: 04/12/2021 2:49pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
https://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php

Niciodata nu e prea tarziu :)
Sharing is learning.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1