Subiect "pensie+salariu" Deschis de Adriana I la data: 04/12/2021 5:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie+salariu
Scris de: Adriana I la data: 04/12/2021 5:28pm
Buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta cu urmatorea intrebare:
Am 63 de ani(am prelungit cu contract de munca pana la 65 de ani), deci sunt salariata si primesc si pensie.Pana intra in vigoare noua lege a salarizarii(care va interzice cumulul pensiei+salariu),este legal sa mi se desfaca contractul de munca ?

Multumesc
Re: pensie+salariu
Scris de: la pensie la data: 04/13/2021 1:40am
Intrebarea dv se refera la legislatia muncii in care nu avem suficienta experienta.
Totusi va precizam ca noi credem ca dv ati inteles gresit prevederile art 56 alin (1) litera c) din Codul Muncii care da dreptul femeilor sa opteze pentru a continua contractul de munca pana la varsta de 65 ani.
In acest articol se prevede incetarea de drept a contractelor de munca in cazul pensionarii sau al implinirii varstei standard de pensionare si a stagiului minim de cotizare. Ca o exceptie a acestei prevederi femeile pot opta sa continue contractul de munca, fara sa se pensioneze, pana la varsta de 65 ani. In consecinta daca dv v-ati pensionat pierdeti acest drept de prelungire a contractului individual de munca si angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a acestuia la implinirea varstei standard de pensionare.
Re: pensie+salariu
Scris de: Dumitru N la data: 04/13/2021 5:17am
la pensie :
Intrebarea dv se refera la legislatia muncii in care nu avem suficienta experienta.
Totusi va precizam ca noi credem ca dv ati inteles gresit prevederile art 56 alin (1) litera c) din Codul Muncii care da dreptul femeilor sa opteze pentru a continua contractul de munca pana la varsta de 65 ani.
In acest articol se prevede incetarea de drept a contractelor de munca in cazul pensionarii sau al implinirii varstei standard de pensionare si a stagiului minim de cotizare. Ca o exceptie a acestei prevederi femeile pot opta sa continue contractul de munca, fara sa se pensioneze, pana la varsta de 65 ani. In consecinta daca dv v-ati pensionat pierdeti acest drept de prelungire a contractului individual de munca si angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a acestuia la implinirea varstei standard de pensionare.


Bună ziua! În situația în care se suspendă pensia la limită de vârstă, imediat după primirea deciziei și avand prelungirea contractului până la 65 ani, ce statut are persoana respectivă, de pensionar sau de angajat?
Re: pensie+salariu
Scris de: la pensie la data: 04/13/2021 12:58pm
Pentru domnul Dumitru
Nu este posibila varianta suspendarii pensiei pentru limita de varsta.
Dac de la data la care doamna a primit decizia pentru pensie pentru limita de varsta a trecut mai mult de 30 zile aceasta decizie nu se mai poate cere nici anularea acesteea si singura varianta ramane incetarea contractului de munca.
Re: pensie+salariu
Scris de: Dumitru N la data: 04/13/2021 2:00pm
la pensie :
Pentru domnul Dumitru
Nu este posibila varianta suspendarii pensiei pentru limita de varsta.
Dac de la data la care doamna a primit decizia pentru pensie pentru limita de varsta a trecut mai mult de 30 zile aceasta decizie nu se mai poate cere nici anularea acesteea si singura varianta ramane incetarea contractului de munca.


Doamna dorește să suspende punerea în plată a pensiei după primirea deciziei, în termenul de 30 zile și să continue să lucreze până la 65 ani, având acord de prelungire a activității. Este posibil?
Re: pensie+salariu
Scris de: la pensie la data: 04/13/2021 2:31pm
Mai intai intrebati-o pe doamna cand a primit decizia de pensionare si daca se incadreaza in cele 30 zile o poate anula, dar o sfatuim ca sa nu o faca decat daca se convinge ca daca anuleaza decizia de pensionare angajatorul anuleaza desfacerea contractului de munca.
Re: pensie+salariu
Scris de: Dumitru N la data: 04/13/2021 3:04pm
la pensie :
Mai intai intrebati-o pe doamna cand a primit decizia de pensionare si daca se incadreaza in cele 30 zile o poate anula, dar o sfatuim ca sa nu o faca decat daca se convinge ca daca anuleaza decizia de pensionare angajatorul anuleaza desfacerea contractului de munca.


Doamna se încadrează în cele 30 de zile și are acord pentru continuarea contractului de muncă. Dacă cere anularea deciziei de pensionare, mai poate beneficia de indicele de corecție de 1, 41 la redepunerea dosarului de pensionare peste 1an? Mulțumesc pentru răbdare și răspunsuri!
Re: pensie+salariu
Scris de: la pensie la data: 04/14/2021 2:13am
La redepunerea dosarului de cotizare pentru pensie pentru limita de varsta, la varsta de 65 ani, se va aplica legislatia pensiilor din acea data si nu cunoastem cum va arata acea legislatie. Daca va prevedea acordarea acestui indice de corectie i se va acorda si doamnei.
Noi credem insa ca acest indice de corectie va fi eliminat si pentru cei care l-au primit dupa ianuarie 2011 prin o recalculare generala a pensiilor care se va face in urmatorii 2-3 ani.
Re: pensie+salariu
Scris de: Dumitru N la data: 04/14/2021 7:22am
la pensie :
La redepunerea dosarului de cotizare pentru pensie pentru limita de varsta, la varsta de 65 ani, se va aplica legislatia pensiilor din acea data si nu cunoastem cum va arata acea legislatie. Daca va prevedea acordarea acestui indice de corectie i se va acorda si doamnei.
Noi credem insa ca acest indice de corectie va fi eliminat si pentru cei care l-au primit dupa ianuarie 2011 prin o recalculare generala a pensiilor care se va face in urmatorii 2-3 ani.


S-a spus că după recalculare, dacă cuantumul pensiei în plată (cel cu indice) va fi mai mare, acest cuantum va rămâne, chiar dacă prin recalculare pensia este mai mică. Oare se va schimba și acest lucru?
Re: pensie+salariu
Scris de: la pensie la data: 04/14/2021 8:22am
Nu se schimba aceasta prevedere dar trebuie inteleasa altfel decat o intelegeti dv. Adica se mentine valoarea pensiei in lei dar dupa aceea nu mai creste pana cand produsul intre punctajul pensiei inmultit cu valoarea modificata a punctului de pensie depaseste valoarea "inghetata" a pensiei.
Insa in cazul doamnei in discutie salvarea este posibil sa vina din faptul ca daca acum are stagiul complet de cotizare de aproximativ 35 ani la noua recalculare se prevede reducerea sa la 25 ani.
Re: pensie+salariu
Scris de: Dumitru N la data: 04/14/2021 9:54am
la pensie :
Nu se schimba aceasta prevedere dar trebuie inteleasa altfel decat o intelegeti dv. Adica se mentine valoarea pensiei in lei dar dupa aceea nu mai creste pana cand produsul intre punctajul pensiei inmultit cu valoarea modificata a punctului de pensie depaseste valoarea "inghetata" a pensiei.
Insa in cazul doamnei in discutie salvarea este posibil sa vina din faptul ca daca acum are stagiul complet de cotizare de aproximativ 35 ani la noua recalculare se prevede reducerea sa la 25 ani.


Stagiul de cotizare este complet, dar nu cred că se va împărți la 25 ani. Ar fi prea frumos. Mulțumesc mult pentru lamuriri! Numai bine!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1