Subiect "includere spor vechime in salariu" Deschis de zoica.n la data: 04/14/2021 9:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
includere spor vechime in salariu
Scris de: zoica.n la data: 04/14/2021 9:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:casa de pensii mi.a emis buletinul de calcul cu sporul inclus in salariu cu aprilie 1992.
in program de simulare calcul pensie se spune ca dupa septembrie 1992 trebuie inclus.
cum este corect ? cu aprile sau cu septembrie?
Re: includere spor vechime in salariu
Scris de: la pensie la data: 04/14/2021 12:54pm
Am mai discutat aceasta problema cu dv si am crezut ca ati inteles. Repetam :
Carnetele de munca au fost completate conform unor instructiuni care nu au fost respectate strict de toti functionarii.
Deci important nu este cand se prevede in instructiuni sa fie incluse sporurile in salariu ci cand acestea au fost incluse efectiv de functionarul care v-a completat carnetul dv de munca. Daca cei de la casa de pensii au considerat ca sporurile au fost incluse in salariul inscris in carnetul dv de munca incepand cu aprilie 1992 probabil asa este.
Dv trebuie sa analizati salariul si sporurile inscrise in carnetul dv de munca in lunile anterioare lunii aprilie 1992 si sa determinati data in care s-a inclus.
In programul de calcul de pe site nu are important cand este inclus sporul de vechime in salariu. Inportant este sa fie luat in calcul o singura data acest spor de vechime.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1