Subiect "Clacul punctaj" Deschis de Catrina la data: 07/08/2008 7:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Clacul punctaj
Scris de: Catrina la data: 07/08/2008 7:40am
Gen:Masculin
Data nasterii:03.10.1948
Stagiul de cotizare:34 ani, 8 luni si 7 zile
Alte date:In perioada 05.2006 pina in 03.2008 a beneficiat de ajutor de somaJ si plati compensatorii
Intrebare:
1. De ce in cartea de munca este trecuta suma neta (care a fost incasata lunar) 826 lei si nu 1100 lei, echivalentul salariului mediu brut pe economie din ianuarie 2006.
1`. Cum se face calculul punctajului in aceste luni?
2. De ce in desfasuratorul cu "Date privitoare la activitatea in muca" pe coloana "Suma contributiva" se regaseste suma incasata cu aceiasi codificare ca si la lunile unde a fost angajat.
3. Prin programul pus la dispozitie de catre dumneavaostra se poate da si un raport al punctajelor (ca rezultat al datelor introduse.
4. De ce nu se poate interveni manual in programul de calcul al punctajului atunci exista diferente ( exemplu: in perioada 01.05.1991 - 01.04.1192 in cartea de munca este trecut spor de vechime 13 %, iar in desfasurator s-a luat in calcul numai 12 %).
Astept un raspuns foarte urgent, datorita faptului ca trebuie sa ma incadrez in termenul de contestatie.
Cu deosebita stima,
E.Catrina
Re: Clacul punctaj
Scris de: la pensie la data: 07/09/2008 11:38am
1. Pe perioada somajului conform art 78^1 din legea 19/2000 la pensie se ia in calcul pentru acea perioada “drepturile banesti lunare acordate”. In acest caz punctajul se calculeaza prin raportarea acestor drepturi la salariul mediu brut lunar comunicat de Institutul National de Statistica pentru aceasta luna.
2.Asa prevede legea ca perioada somajului sa fie echivalenta cu perioada lucrata in care se obtine venitul egal cu ajutorul de somaj.
3.Programul nostru este inca in perfectionare si nu putem asigura gratuit mai multe informatii.
4. Nu intelegem sensul acestei intrebari. La ce program va referiti? In programul nostru se poate introduce orice cifra. In programul Casei de pensii probabil ca a fost introdus cifra care o considera corecta din ratiuni pe care nu le cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1