Subiect "Pensie de urmas" Deschis de Marian la data: 09/16/2021 4:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de urmas
Scris de: Marian la data: 09/16/2021 4:13am
Gen:
Data nasterii:25.11.1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sunt pensionat cu handicap de vedere gr.2.Am fost in grija mamei care a decedat. Va rog sa imi spuneti daca beneficiez de pensie de urmas.Mama a avut pensie de drept si de urmas.Va multumesc
Re: Pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 09/16/2021 2:12pm
Situatia dv este prezentata neclar si din aceasta cauza va vom prezenta prevederile legii pensiilor 263/2010 privind persoanele care au dreptul la pensie de urmas in urma parintilor decedati..
Nu exista pensie de handicap.
Exista persoane cu handicap de patru categorii : cu handicap grav, cu handicap accentuat, cu handicap mediu si nevazatori. Acestia beneficiaza de drepturile stabilite prin legea 448/2006. Certificatul de handicap se elibereaza de o comisie medicala de pe langa Consiliile judetene sau ale consiliului local al Municipiului Bucuresti
Din punct de vedere al pensiilor exista persoane cu pensie de invaliditate de trei grade : I, II si III.
Incadrarea in gradele de invaliditate se face de o comisie medicala de pe langa Casa teritoriala de pensii.
Dv presupunem ca aveti pensie de invaliditate de gradul II.
Conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 pot beneficia de pensie de urmas in urma parintilor decedati urmatoarii :
- Copii pana la varsta de 16 ani.
- Copii pana la varsta de 26 ani daca isi continua studiile
- Copii pe toata perioada de invaliditate de orice grad daca invaliditatea s-a produs pana la varstele mentionate mai sus.
Copii orfani de ambii parinti au dreptul la pensie de urmas de pe urma ambilor parinti.
Copii care au dreptul la propria pensie trebuie sa opteze pentru pensia avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1