Subiect "majorare salariu minim brut" Deschis de Petre Petre la data: 09/21/2021 2:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
majorare salariu minim brut
Scris de: Petre Petre la data: 09/21/2021 2:30pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Se discuta despre marirea salariului minim
brut cu 8-12% cu 1 noiembrie 2021 sau 1 decembrie , ce influente va avea asupra pensiilor actualilor sau viitorilor pensionari ?


Va multumesc
Re: majorare salariu minim brut
Scris de: mihai la data: 09/22/2021 2:55am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Parca legea spune ca marirea salariului minim se aplica automat la toata grila , deci cei care cistiga mult vor fi bugetarii de lux . Pentru amaritii cu salariul minim aceasta crestere le aduce un leu in plus pe luna .
Re: majorare salariu minim brut
Scris de: mihai la data: 09/22/2021 2:56am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:1 leu la pensie .
Re: majorare salariu minim brut
Scris de: la pensie la data: 09/22/2021 3:24am
Cresterea salriului minim pe economie inseamna cresterea automata a salariului persoanelor platite cu salariul minim, cresterea contributiei la pensie a acestor persoane si in final cresterea viitoarelor pensii ale acestor persoane astfel :
Punctajul lunar, care sta la baza punctajului pensiei si a valorii pensiei, se calculeaza impartind venitul lunar realizat la salariul mediu brut pe economie din acea luna.
Marindu-se salariu minim brut vor creste veniturile lunare la cateva milioane de salariati, platiti in prezent cu salariul minim. Dar daca veniturile lunare ale acestor salatriati vor creste cu 8 - 10% nu inseamna ca punctajele lunare vor creste cu aceleasi procente deoarece va creste si salariul mediu brut pe economie, dar cu mai putin.
Legea nu prevede cresterea automata a grilei de salariu la cresterea salariului minim. Cresterea salariilor mai mari decat salariu minim atunci cand se mareste salariul minim ramane la aprecierea angajatorului pentru pastrarea unor proportii. Nu este exclusa nici cresterea altor salarii mari care prin contract se calculeaza in functie de salariul minim.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1