Subiect "pensionarea anticipata , intrebare copii ???" Deschis de Ilie Mariana la data: 07/15/2008 3:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionarea anticipata , intrebare copii ???
Scris de: Ilie Mariana la data: 07/15/2008 3:17am
Gen:
Data nasterii:23.06.1956
Stagiul de cotizare:28
Alte date:3 copii nascuti, unul decedat la nastere
Intrebare:Gen:feminin
Data nasterii:23.06.1956
Stagiul de cotizare:aprox 28 ani ,
Alte date:
Intrebare:Buna Ziua
Va rog sa-mi spuneti data la care ma pot pensiona , la termen si anticipat.M-am nascut la 23.06.1956. Am terminat Liceul Industrial in anul 1976 m-am angajat din august 1976 si am lucrat pana in iulie 1978 cand am reusit la ASE . Am urmat 4 ani cursurile facultatii (pana in 1982) cand m-am angajat .De atunci am lucrat neintrerupt pana azi.

Va rog sa ma scuzati ca revin cu o intrebare. Faptul ca am 2 copii modifica termenul de pensionare ????


Multe multumiri ! IMariana



Re: Va rog sa imi spuneti data la care ma pot pensiona!

Scris de: la pensie la data: 07/15/2008 6:48am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata ati putea cere in iunie 2011 daca ati avea stagiu de cotizare de 40 ani (stagiu complet +10 ani). Puteti cere pensie anticipata partiala in iunie 2011 daca la acea data veti avea stagiul de cotizare peste 30 ani fara a lua in calcul facultatea. Stagiul asimilat de 4 ani pentru facultate se ia in calcul numai pentru pensie la limita de varsta si daca ati absolvit facultatea. Cuantumul pensiei anticipate de partiale se reduce proportional cu numarul de luni de anticipare si se reduce cu numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare si poate fi calculat pe site-ul nostru.
Re: pensionarea anticipata , intrebare copii ???
Scris de: la pensie la data: 07/15/2008 9:50am
Termenul de pensionare nu se modifica pentru faptul ca ati nascut si crescut 2 copii pana la varsta de 10 ani. Aceasta se modifica de la 3 copii nascuti si crescuti pana la 10 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1