Subiect "an util" Deschis de maria moise la data: 07/25/2008 10:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
an util
Scris de: maria moise la data: 07/25/2008 10:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:-Ce inseamna "an util realizat in cadrul fostelor unitati agricole cooperatiste"?

-Cum se calculeaza?
multumesc
Re: an util
Scris de: lapensie la data: 07/26/2008 3:14am
Vechimea in munca in agricultura este apreciata in mod diferit in functie de perioada in care s-a lucrat, astfel:
-In perioada pana la 29 07 1992,data intrarii in vigoare a legii 80/1992 vechimea lucrata in CAP este consemnata in numar de norme lucrate anual. Casa de pensii judeteana, la cerere si prezentand dovezile necesare, echivaleaza anii si normele lucrate in “ani utili” care sunt considerati ani de vechime si se acorda la pensie 0,57255 puncte pentru fiecare an util.
-Dupa intrarea in vigoare a legii 80/1992 pana la intrarea in vigoare a legii 19/2000 (29 iulie 1992-1 aprilie 2001) la calculul pensiei se considera perioada in care agricultorii au fost asigurati in regim facultativ pentru o anumita perioada si au platit CAS pentru o anumita suma.
-Dupa 1 aprilie 2001 vechimea lucrata in agricultura este tratata in mod similar cu celelalte domenii pentru care se plateste CAS pentru venitul realizat.
Nu cunoastem metodologia exacta de calculare a timpului util.
Re: an util
Scris de: maria la data: 07/28/2008 3:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Multumesc pt ca ati raspuns atat de repede, dar nu pot sa/mi explic de ce nu puteti sa/mi spuneti clar cum se calculeaza un an util.
Ati spus ca "vechimea in munca in agricultura este apreciata in mod diferit in functie de perioada in care s-a lucrat".
Sa luam cazul de fata:
-perioada lucrata a fost intre 1963- 1990, adica "25 ani si 3 luni de cotizare in sectorul agricol"
Va rog acum, avand si aceste date, sa-mi spuneti modul de calcul al anului util.
Multumesc
Re: an util
Scris de: la pensie la data: 07/28/2008 4:51am
Retineti ca este obligatoriu sa va adresati cu actele necesare Casei de Pensii pentru acest calcul nu noua. Principial acest calcul se face astfel:
Pentru fiecare an amintit de dv Casa de Pensii are un numar de norme pe care un lucrator in agricultura trebuia sa-l lucreze in acel an ( Ex: 250 norme pentru anul 1963 ) pentru a avea un “an util”. Acesta se compara cu numarul de norme facute de dv in acel an ( ex: 200 ) si se spune in anul 1963 aveti 200/250 = 0,8 ani utili. Pe acest principiu se calculeaza pentru toti anii din interval , se aduna si vi se comunica . Ex in intervalul 1963-1960 lucrat in sectorul agricol beneficiati de 23 ani utili si 4 luni.
Re: an util
Scris de: Maria la data: 07/28/2008 5:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc mult.
Dar mai am unele nelamuriri.

Sa zicem ca pt toata perioada au rezultata 9.23 ani utili. Cum se procedeaza in continuare? Se mai aplica vreun coeficient?
Re: an util
Scris de: la pensie la data: 07/28/2008 5:50am
Am raspuns la aceasta intrebare in primul raspuns. Primiti la calculul pensiei 0,57255 puncte pentru fiecare an util.
Re: an util
Scris de: maria la data: 07/28/2008 6:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1