Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Badea Elena la data: 08/08/2008 10:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Badea Elena la data: 08/08/2008 10:48am
Gen: F
Data nasterii: 24.09.1953
Stagiul de cotizare: 30 de ani si 2 luni
Alte date: Invaliditate gradul II din Ianuarie 2000
Intrebare: Pot trece la pensie anticipata din cea de boala, si cand?
Multumesc!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/08/2008 12:47pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in martie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
La pensie anticipata nu aveti dreptul deoarece nu aveti stagiul de cotizare de 39 ani (stagiul complet +10 ani) avand in vedere ca stagiul cat ati avut pensie de invaliditate nu se ia in calcul.
Aveti dreptul in schimb la pensie anticipata partiala dupa martie 2008.
Insa noi va sfatuim sa nu cereti pensie anticipata partiala din urmatoarele considerente:
-Punctajul care se calculeaza la pensia anticipata partiala este egal cu cel calculat la pensia de invaliditate pe care il gasiti inscris in decizia de pensie de invaliditate.
-Punctajul mediu al pensiei anticipate partiale va fi mai mic deoarece desi stagiul cu care se imparte punctajul total va fi tot 29 de ani ca si cel care s-a folosit la calculul pensiei de invaliditate (daca in 2000 aveati stagiul de cotizare de 30 ani) punctajul pensiei va fi diminuat cu un procent care in cazul dv este in jur de 25 %.
Deasemeni va sfatuim ca si la trecerea la pensie la limita de varsta sa cereti ajutorul cuiva care sa va estimeze pensia pentru a putea face comparatia cu cea de invaliditate pentru a putea opta la cea mai avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1