Subiect "Anii lucrati in Rumania si Spania" Deschis de Simona la data: 08/08/2008 2:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Anii lucrati in Rumania si Spania
Scris de: Simona la data: 08/08/2008 2:29pm
Gen:Feminin
Data nasterii:30/07/1975
Stagiul de cotizare:10 Ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,am 10 ani cotizati in tara si pina in prezent in Spania am 2ani jumate cotizati, intrebarea mea este :in tara trebuie sa cotizez cit este minim 11 ani ca sa-mi dea pensia minima sau poate sa ramina 10 ani si se calculeaza cu anii din Spania.Multumesc.
Re: Anii lucrati in Rumania si Spania
Scris de: lapensie la data: 08/08/2008 3:34pm
Conform legislatiei actuale (anexa 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere) aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iulie 2035 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Romania are incheiate conventii cu tarile din UE pentru recunoasterea reciproca a stagiilor lucrate in aceste tari. Astfel nu sunteti obligata sa aveti stagiul minim de cotizare in Romania de 15 ani. La iesirea la pensie dosarul pentru pensionare cu actele ce dovedesc stagiul total in tarile in care ati lucrat se depune in totalitate in tara de domiciliu. Institutia de profil la care s-au depus actele initiaza o corespondenta cu institutiile de profil din celelalte tari pentru recunoasterea stagiilor de cotizare, calculul si plata contributiei la pensie a fiecarei tari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1