Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Mocan Maria la data: 08/27/2008 1:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Mocan Maria la data: 08/27/2008 1:30pm
Gen: F
Data nasterii: 07.05.1955
Stagiul de cotizare: 30 ani
Alte date:5 copii
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti daca pot iesi in pensie anticipata si la ce varsta? De asemenea a-si dori sa stiu care e diferenta dintre pensia anticipata si cea partial anticipata si daca ma incadrez in una din cele doua. Va multumesc.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/27/2008 1:55pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru crestere copii, in mai 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru 5 copii nascuti si daca au fost crescuti pana la 10 ani puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in mai 2013, aceasta reducere nu poate fi cumulata cu alta reducere.
De pensie anticipata nu puteti beneficia deoarece ati putea cere in mai 2010 daca ati avea atunci stagiul de cotizare de 40 ani (stagiul complet de cotizare +10 ani)
Puteti cere pensie anticipata partiala tot in mai 2010 avand atunci stagiul de cotizare peste 30 ani vechime dar in acest caz pensia se reduce cu un procent care va fi de cca 24% daca la acea data veti avea peste 32 ani vechime.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1