Subiect "Pensie anticipata" Deschis de STEFANESCU VALERICA la data: 11/17/2019 12:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: STEFANESCU VALERICA la data: 11/17/2019 12:59pm
Gen:F
Data nasterii:17.02.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: #Astfel prin OUG 103/2017 de la 01.01.2018 stagiul de cotizare realizat prin contract de asiurare poate fi valorificat doar la pensia pentru limita de varsta. Urmare stagiul de cotizare cumpărat pana in 31.12.2017 poate fi valorificat la toate formele de pensionare: anticipată., anticipata partiala, de invaliditate si limita de varsta însă ceea ce s-a cumpărat din 01.01.2018 va putea fi valorificat numai la pensia pentru limita de vârstă. #

Bună ziua. Am găsit acest text de ordonanță prin care sper sa fiu ajutata în demersul meu de a ma putea pensiona anticipat. Contractul de asigurare a fost încheiat înainte de data de 31.12.2017,ceea ce îmi permite sper eu sa valorific acest an de contract încheiat cu casa de pensii, pentru pensionarea anticipata. În aceasta speță as dori sa îmi confirmați și dumneavoastră dacă am dreptate. Și mai am o data falsa pe care am pus-o la dispoziția dumneavoastră. Dintr-o regretabila eroare data de naștere am menționat-o greșit. Este 17.02.1963 și nu cea greșit menționată de 17.03.1963. Bănuiesc ca toate datele trimise de dumneavoastră se decaleaza cu o luna în jos. Ma refer la Stagiul complet de cotizare care va scădea cu o luna și va fi de 33 de ani, luna de pensionare anticipata va deveni iulie 2020,la fel și pensionarea la limita de varsta va fi martie 2021.Deci acestea ar fi cele doua întrebări, cea dacă am dreptul sa valorific acel an de contract încheiat, pentru pensionarea anticipata și datele exacte de pensionare și Stagiul complet de cotizare, în funcție de rectificarea datei de naștere. Va mulțumesc din suflet pentru răspunsurile dumneavoastră.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/18/2019 4:45am
In urma modificarii datei de nastere raspunsul se modifica astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 17 iulie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 13 ani lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare de 1 an realizat prin contract de asigurare sociala si realizati stagiul complet de cotizare de 33 ani.
Pentru stagiul de 13 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 1 luna, adica indata de 17 martie 2021
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 5 luni adica in data de 17 iulie 2020. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o depuneti in data de 17 iulie 2020 si este acceptata diminuarea va fi de 4 %.

Contractele de asigurare conform carora s-au cumparat stagii de cotizare s-a facut in doua moduri :
- Pentru perioade viitoare conform art 6 alin (2) din legea pensiilor 263/2010. Acest articol prevedea la inceput ca stagiul de cotizare cumparat poate fi utilizat pentru oricare tip de pensie si a fost modificat prin OU 103/2017 iar modificarea a intrat in vigoare in ianuarie 2018
- Perioada trecuta conform legii 186/2016 care a fost valabila in anii 2017 si 2018 si stagiul de cotizare cumparat putea fi utilizat pentru oricare tip de pensie
Deoarece nu am stiut ce fel de contract ati incheiat si in ce perioada v-am sfatuit sa va adresati la ghiseul Casei teritoriale de pensii.
Nici in prezent nu stim tipul si perioada contractului de asigurare sociala. Daca ati avut contract de asigurare sociala pentru perioada viitoare va ajuta aceasta precizare privind OU 103/2017. Dar si in acest caz unii functionari de la Casele de pensii au interpretat gresit aceste prevederi si pentru aceasta va recomandam in continuare sa va prezentati la ghiseul Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1