Subiect "pensie invaliditate" Deschis de carmen toma oanta la data: 11/18/2019 11:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: carmen toma oanta la data: 11/18/2019 11:14am
Gen:f
Data nasterii:30.10.1965
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:buna seara

Sunt pensionara invaliditate grad 3 (mediu). ,va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca pot iesi la pensie ,conform noului decret de invaliditate
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/18/2019 1:57pm
Regretam dar nu cunoastem la ce decret de invaliditate va referiti.
Reveniti cu precizari.
Re: pensie invaliditate
Scris de: carmen toma oanta la data: 11/19/2019 7:00am
la pensie :
Regretam dar nu cunoastem la ce decret de invaliditate va referiti.
Reveniti cu precizari.



Noua lege cu care cei cu pensie de invaliditate pot iesi la pensie
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/19/2019 7:47am
Noua lege 215/2019 care modifica legea pensiilor modifica reducerea varstei de pensionare pentru cei care au lucrat in gr II de munca si in conditii deosebite si ajuta la iesirea la pensie pe toti cei care au lucrat in aceste grupe de munca.
Dv nu ati ati precizat ca ati lucrat in grupele de munca deci nu beneficiati de aceasta lege.
Re: pensie invaliditate
Scris de: GicaH la data: 11/19/2019 10:48am
la pensie :
Noua lege 215/2019 care modifica legea pensiilor modifica reducerea varstei de pensionare pentru cei care au lucrat in gr II de munca si in conditii deosebite si ajuta la iesirea la pensie pe toti cei care au lucrat in aceste grupe de munca.
Dv nu ati ati precizat ca ati lucrat in grupele de munca deci nu beneficiati de aceasta lege.

Cred ca doamna se refera la indicele de corectie, la pensie la limita de varsta după pensie de invaliditate...
Re: pensie invaliditate
Scris de: carmen toma oanta la data: 11/20/2019 10:27am
Gen:f
Data nasterii:30.10.1965
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:BUNA SEARA ,VAD CA RASPUNSUL ESTE CU TOT PE DINAFARA A CE VAM INTREBAT EU ,DECI ESTE PTR PENSIE DE INVALIDITATE SI AS VREA SA STIU DC MA INCADREZ DUPA CUM V-AM RELATAT MAI SUS IN DECIZIA 632/2018 LA LEGEA 263/2010 DECIZIE PUBLICATA IN MO NR 995/26.11.2018
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/21/2019 9:56am
Suntem surprinsi sa constatam ca ne reprosati noua ca nu ghicim ceeace doriti dv sa intrebati si aceasta intr-un mod nepoliticos.
Acest site functioneaza pe baza de voluntariat si meritam respectul cu care va tratam noi pe cei care apelati la ajutorul nostru.
Decizia CCR 632/2018nu se refera la persoanele cu pensie de invaliditate ci se refera la pensionarea persoanelor cu handicap (grav, mediu si accentuat) si anume daca acestea au dobandit handicapul inainte sau dupa calitatea de angajat.
Aceasta decizie nu se aplica automat ci daca se elaboreaza o reglementare legala in acest sens sau daca se obtine o hotarare judecatoreasca dupa deschiderea unei actiuni in justitie.
Mai precizam ca reglementarea legala care respecta aceasta decizie este noua lege a pensiilor 127/2019 ale caror prevederi intra in vigoare in data de 01 septembrie 2021.
Nu putem preciza daca aceasta decizie va afecteaza si pe dv deoarece nu ati precizat daca suferiti de handicap.
Re: pensie invaliditate
Scris de: carmen toma oanta la data: 11/23/2019 8:51am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua , imi cer scuze dc v-am suparat dar cred ca a fost o neintelegere de ambele parti .Deci sunt pensionara de 4 ani incadrata in gradul 3 de invaliditate stadiul mediu ,cu o vechime in munca de 31de ani si 7 luni trecuti pe decizia de invaliditate ,intrebarea mea era daca ma incadrez pentru iesirea la pensie normala cu noile reglementari actuale .




va multumesc
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/25/2019 4:27am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 30 august 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni.
Dupa datele precizate de dv si reglementarilor legale, actuale, nu beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1