Subiect "Completare stagiu cotizare" Deschis de Mariana la data: 11/19/2019 4:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Completare stagiu cotizare
Scris de: Mariana la data: 11/19/2019 4:51am
Gen:F
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:39
Alte date:Pensionata din 2010 invaliditate, 2015 limita de varsta
Intrebare:Pe data de 09 mai 2019 am depus la casa pensiei 2 adeverinte care atesta faptul ca in perioada 1978-1980 am fost angajata,s-au platit taxele respective catre stat. In urma recalcularii am primit plata retroactiva din data depunerii cererii. Intrebarea este nu se face plata retroactiva din data iesirii la pensie tinand cont ca adeverintele atesta ca perioada lucrata era de dinaintea iesirii la pensie? Multumesc!
Re: Completare stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 11/19/2019 7:59am
Plata pensiei majorate se face de la data depunerii adeverintelor modificatoare la registratura Casei de pensii.
Plata pensiei majorate s-ar fi facut de la data iesirii la pensie daca adeverintele ar fi fost depuse la dosarul pentru iesirea initiala la pensie si din gresala nu ar fi fost luate in calcul
Re: Completare stagiu cotizare
Scris de: Mariana la data: 11/19/2019 9:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Adeverintele au fost depuse inca de la inceputul dosarului dar nu au fost luate in consideratie pe motiv ca nu specificau daca s-au retinut taxele catre casa de pensii. Ele erau conform tipizatelor din anii respectivi fiind eliberate atunci la incetarea activitatii. Multumesc!
Re: Completare stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 11/19/2019 11:11am
Daca sunteti convinsa ca motivul respingerii adeverintelor a fost incorect si contrar reglementarilor legale aveti dreptul sa dechideti actiune in justitie (la tribunal).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1