Subiect "pensie" Deschis de Andrei la data: 11/21/2019 12:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Andrei la data: 11/21/2019 12:44am
Gen:
Data nasterii:08.09.1956
Stagiul de cotizare:1981 pina in prezent
Alte date:Am inceput serviciul in octombrie 1980 . Dupa 2 saptamini m-au luat 6 luni la armata.Din luna mai 1981 am continuat serviciul pina in ziua de azi. 8 ani grupa 2
Intrebare:Cind pot iesii la pensie dupa noua lege. Eu am facut o simulare acum citeva luni cu ajutorul programului dumneavoastra. Poate, daca aveti putin timp, sa ma verificati. Probabil ca dupa noua lege, datele finale se modifica. Cu foarte multe multumiri. A
Re: pensie
Scris de: mihai la data: 11/21/2019 3:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Puteti iesi imediat la pensie limita de virsta.
Re: pensie
Scris de: Andrei la data: 11/21/2019 3:55am
Gen:M
Data nasterii:08.09.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc foarte mult. As astepta sa vad cum este cu Indicele de corectie pentru 2020.
Inca ceva : Cind as fi putut iesii ? Daca lucrez in continoare primesc ceva in plus la pensie ? Am facut o simulare pe programul dumneavoastra. Este correct facuta ?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/21/2019 11:47am
Domnul Mihai are dreptate si il felicitam pentru faptul ca are preocupari in domeniul legislatiei pensiilor. Cu cat vor fi mai multe persoane care cunosc legislatia pensiilor cu atat mai putine erori la calculul pensiilor.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 08 septembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati stagiul total de cotizare de 41 ani.
Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 8 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.

Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1 Sporul dv de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
este urmatorul :
Intre octombrie 198 3 - septembrie 1985 3 %
Intre octombrie 1985 - septembrie 1990 6 %
Intre octombrie 1990 - martie 1992 9 %
In cazul in care perioada stagiului militar este dupa ce s-a facut angajarea la calculul sporului de vechime se ia in calcul si stagiul militar
2 Ati introdus sume pe perioade viitoare care din diverse motive nu este recomandat.
3 In functie de anul in care depunerti dosarul de pensie aveti dreptul la un indice de corectie pe care trebuie sa-l introduceti in caseta corespunzatoare din pagina de intrare in program.
Pe anul 2020 nu cunoastem, inca, indicele de corectie dar speram sa-l cunoastem in cca o luna si speram sa fie mai marec decat cel din 2019.
Evident ca daca lucrati in continuare veti obtine o crestere a punctajului pensiei.
Re: pensie
Scris de: Andrei la data: 11/22/2019 12:51am
Gen:M
Data nasterii:08.09.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua si va multumesc foarte mult. Am omis sa va spun ca am facut facultatea in perioada 1975-1980 la zi, inainte de scurta angajare si armata de 6 luni. Schimba ceve asta ? Multe multumiri, A
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/22/2019 2:36am
Perioadele studiilor universitare si stagiului militar se asimileaza stagiului de cotizare si se iau in calculul punctajului pensiei pentru limita de varsta. Pentru aceasta este corecta introducerea lor in programul de calcul al pensiei.
Pentru faptul ca ati efectuat stagiul militar dupa angajare se modifica sporul de vechime asa cum v-am precizat in raspunsul anterior.
In rest nu se produce nicio modificare.
Re: pensie
Scris de: Andrei la data: 11/22/2019 2:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Inca o data multe multumiri !!! A
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1