Subiect "info" Deschis de Nyito Judit la data: 10/21/2021 3:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
info
Scris de: Nyito Judit la data: 10/21/2021 3:48am
Gen:F
Data nasterii:08.08.1963
Stagiul de cotizare:24
Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi la pensie
Complectare info
Scris de: Nyito Judit la data: 10/21/2021 4:11am
Nyito Judit :
Gen:F
Data nasterii:08.08.1963
Stagiul de cotizare:24
Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi la pensie

Ma scuzati, nu prea sunt familiarizata cu acest site, alte informatii sunt: am 9 ani si 2 luni lucrati in gr:2 de munca sau cum se spune acum conditii speciale.
Va multumesc anticipat...
Re: info
Scris de: la pensie la data: 10/21/2021 6:38am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 08 februarie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 9 ani lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 26 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 9 ani lucrat in conditii deosebite se acorda reducerea vartei standard de pensionare cu 3 ani cu conditia realizarii stagiului complet de cotizare de 33 ani 3 luni , conditie pe care nu o indepliniti .
Deasemeni cei care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie anticipata partiala cu anticipare de 5 ani (in cazul dv pensionare imediata).
Deoarece presupunem ca sunteti de etnie maghiara este posibil sa aveti stagiu de cotizare realizat in Ungaria sau in o tara din Uniunea Europeana. In acest caz daca cumuland stagiul de cotizare lucrat in Romania cu stagiul de cotizare lucrat in o tara din UE (numai ca vechime) insumeaza stagiul complet de cotizare de 33 ani 3 luni aveti dreptul imediat la pensie anticipata partiala si in data de 08 februarie 2023 la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1