Subiect "despre grupa a II a" Deschis de Maria Mirela la data: 09/13/2008 4:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
despre grupa a II a
Scris de: Maria Mirela la data: 09/13/2008 4:58pm
Gen:feminin
Data nasterii: 05 ianuarie 1957
Stagiul de cotizare: 31 de ani si 9 luni
Alte date: beneficiar de grupa a II a de munca de la angajare pana la data de 01.04.2001 la intrarea in vigoare a Legii 19/2000
Intrebare:
Buna ziua!
Intrebarea mea este daca este adevarat ca Ministerul muncii a inaintat parlamentului un proiect de lege referitor la posibilitatea ca cei care lucreaza in conditii deosebite, respectiv speciale, (grupa a II a , respectiv grupa I de munca) ar putea beneficia de drepturile derivate din acestea la pensionare.
Din august 1976 lucrez in industria de sticlarie si menaj pe potul de ctc-ista la sectia sleif. In aceasta perioada am avut doar o intrerupere de 3 luni independenta de mine, o perioada in care in firma s-au constituit microfirme care nu platit contributia la asigurarile sociale. In toata aceasta perioada am lucrat pe acelasi post de controlor calitate la sleif. Acest loc de munca era incadrat in grupa a II a de munca. Odata cu intrarea in vigoare a legii 19/2000, legea pensiilor, incepand cu data de 01 aprilie 2001 ni s-a spus ca nu mai beneficiem de drepturile aferente grupei a II a de munca pentru ca nu s emai tine cont de aceasta.
Daca as beneficia as putea iesi la pensie anul viitor in iulie la 52 de ani si 6 luni (am facut calculul si pe site-ul dvs).
Va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea ca in viitorul apropiat sa fie emis un act normativ care sa imi confere aceste drepturi.
va multumesc!
Re: despre grupa a II a
Scris de: la pensie la data: 09/14/2008 8:45am
Credem ca ati facut o mica eroare la calculul varstei de iesire la pensie. L-am facut noi si rezultatul este urmatorul :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II de munca inainte de 1 aprilie 2001 a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite . Pentru stagiul de 24 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in iulie 2011 la varsta redusa de 54 ani si 6 luni, avand si stagiul complet de cotizare de 30 ani indeplinit.
Referitor la proiectul de lege privind dreturile suplimentare pentru cei care au lucrat in grupele I sau II a fost emisa de catre Guvernul Romaniei Ordonanta de Urgenta 100 /27 august 2008 prin care se modifica legea pensiilor 19/2000 introducandu-se un nou articol 78^2 prin care se acorda un punctaj suplimentar pentru anii lucrati anterior lui 1 aprilie 2001 in aceste grupe.
Conform acestui articol beneficiati, la calcularea pensiei, de urmatorul punctaj suplimentar:
293 (luni lucrate in gr II) X 0,02083 (punctaj suplimentar pe luna lucrata in gr a II a ) = 6,10319 puncte
Aceasta modificare nu schimba cu nimic calculul varstei de pensionare si deci dreptul dv la pensie la limita de varsta ramane iulie 2011.
Re: despre grupa a II a
Scris de: Maria Mirela la data: 09/17/2008 4:18pm
Gen:feminin
Data nasterii: 05 ianuarie 1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns! Imi cer scuze ca nu m-am exprimat tocmai corect! Asa cum spuneti si dvs eu pot iesi la pensie in conditiile actuale la 54 de ani si 6 luni, insa la locul d emunca se tot aud zovnuri referitoare la posibilitatea ca guvernul sa emita o hotarare prin care sa ni se dea grupa si pentru perioada 2001 - pana in prezent, caz in care as iesi la 52 de ani si 6 luni, iar intrebarea mea facea referire la acest aspect, nu la cel referitor la faptul ca se va tine cont de grupa la calculul pensiei, doar ca nu m-am exprimat eu corect.
Probabil, insa , ca sunt doar zvonuri, pentru ca nu am gasit nicaieri ceva care sa confirme!
va multumesc inca odata pentru amabilitatea de a-mi raspunde la intrebare!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1