Subiect "gr a 2-a" Deschis de Gheonea Ionel la data: 09/17/2008 6:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
gr a 2-a
Scris de: Gheonea Ionel la data: 09/17/2008 6:37am
Gen:masculin
Data nasterii:27 01 1966
Stagiul de cotizare:16ani si7 luni
Alte date:TBC
Intrebare:GRUPA a 2-a se ia in calcul?
Re: gr a 2-a
Scris de: la pensie la data: 09/17/2008 8:29am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupa de munca, in ianuarie 2031 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Presupunem ca prin initialele TBC ati dorit sa spuneti ca sunteti pensionat de invaliditate.
Grupa a II a se ia in calcul pentru reducerea varstei de iesire la pensie la limita de varsta precum si pentru acordarea conform OU 100/2008 a unui punctaj suplimentar proportional cu stagiul in grupa.
Punctajul suplimentar este acordat esalonat incepand din octombrie 2008 in urmatoarele etape:
-octombrie 2008 pentru pensionarii iesiti la pensie pana in anul 1990 inclusiv.
-februarie 2009 pentru pensionarii iesiti la pensie intre anii 1991 si 1996 inclusiv.
-iunie 2009 pentru pensionarii iesiti la pensie intre anii 1997 si 31 martie 2001.
-octombrie 2009 pentru pensionarii iesiti la pensie intre 1 aprilie 2001 si 30 septembrie 2008.
Pentru stagiu de gr a II a se acorda 0,25 puncte pentru fiecare an sau 0,02083 pentru fiecare luna in grupa.
Re: gr a 2-a
Scris de: vieru olimpia la data: 09/18/2008 4:07pm
Gen:feminin
Data nasterii:11.01.1964
Stagiul de cotizare:14 ani
Alte date:handicap locomotorgr.2
Intrebare:care este cuantumul pensiei
Re: gr a 2-a
Scris de: la pensie la data: 09/19/2008 2:32am
Pentru Vieru Olimpia.
Din datele dv situatia nu este clara. Nu putem deduce la ce fel de pensie se refera intrebarea.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducere pentru handicap, in ianuarie 2024 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani . Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.

Legea 19/2000 are urmatoarele prevederi privind iesirea la pensie la limita de varsta a persoanelor cu handicap:
1) Persoanele asigurate care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat, in functie de gradul handicapului, beneficiaza de reducerea stagiilor de cotizare si a varstelor standard de pensionare astfel:
a) cu 15 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat cel putin o treime din stagiul complet de cotizare ( daca este cazul dv stagiul de 10 ani), pentru cei cu handicap grav ;
b) cu 10 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare (daca este cazul dv stagiul de 20 ani), pentru cei cu handicap accentuat;
c) cu 10 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat stagiul complet de cotizare (daca este cazul dv stagiul de 20 ani), pentru cei cu handicap mediu.
La dv reducerea varstei standard cu 15 ani inseamna ianuarie 2009 iar reducerea cu 10 ani inseamna ianuarie 2014.
Daca va referiti la pensie de invaliditate aceasta se acorda conditionata de stagiu de cotizare daca boala sau accidentul din cauza carora si-a pierdut capacitatea de munca nu au legatura cu munca si fara conditionare de stagiu daca au legatura cu munca.
Atat pensia de invaliditate pentru pierderea capacitatii de munca precum si pensia la limita de varsta se calculeaza in functie de veniturile (salariile) obtinute pe intreg stagiul de cotizare. In consecinta nu va putem aprecia cuantumul din datele furnizate.
Re: gr a 2-a
Scris de: Doana Valeriu la data: 02/16/2009 11:28am
Gen:pensie invaliditate
Data nasterii:17.09.1971
Stagiul de cotizare:19 ani
Alte date:gradul 2 de handicap este din nastere (lipsa congenitala antrebrat stang)
Intrebare:in ce an beneficiez de pensie?
Re: gr a 2-a
Scris de: la pensie la data: 02/20/2009 4:52am
Datele dv sunt confuze. Am cerut genul pentru a ne spune daca sunteti barbat sau femeie lucru care in cazul dv nu se poate deduce précis nici din nume. Pentru a nu mai continua schimbul de mesaje va vom da raspunsul pentru barbat si in paranteza pentru (femeie)
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru handicap, in 17 septembrie 2036 (2031) la varsta standard de pensionare de 65 (60) ani si stagiul complet de cotizare de 35 (30) ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Persoanele cu handicap accentuat (gradul 2 cum spuneti dv) au dreptul la reducerea cu 10 ani a varstei standard de pensionare daca au relizat cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare mentionat mai sus. Deci puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 (50) ani adica in 17 septembrie 2026 (2021) daca realizati la data pensionarii stagiul de cotizare minim 23 (20) ani si 4 (0) luni.
Deasemeni nu am inteles ce ati dorit sa spuneti cu pensia de invaliditate. Daca doriti sa stiti daca aveti dreptul la pensie de invaliditate raspunsul este: Da, indepliniti conditia de stagiu pentru a cere pensie de invaliditate daca medicul de la comisia de expertiza va incadreaza in unul din gradele de invaliditate (gradele
de invaliditate difera de cele de handicap)
Re: gr a 2-a
Scris de: Gal Adrian la data: 05/28/2009 12:44pm
Gen:Masculin
Data nasterii:18-5 1948
Stagiul de cotizare:peste 32 de ani
Alte date:din care 22 de ani si 4 luni in grupa a doua
Intrebare:La ce varsta pot sa trec de la pensie de invaliditate,la pensie de batranete??
Re: gr a 2-a
Scris de: la pensie la data: 05/29/2009 1:56am
Pentru Gal Adrian
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 18 octombrie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 22 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de peste 37 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul in conditii deosebite de 22 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si beneficiati de reducerea varstei de pensionare la limita de varsta la 59 ani si 5 luni adica puteati cere pensie la limita de varsta din 18 octombrie 2007 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
In aceasta situatie in care aveti dreptul la pensie la limita de varsta nu se mai pune problema de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1