Subiect "pensia anticipata partiala" Deschis de Florentina la data: 03/17/2008 5:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata partiala
Scris de: Florentina la data: 03/17/2008 5:31am
Buna ziua. Numele meu este Florentina si as vrea sa ma lamuriti intr-o problema. Mama mea a depus in noiembrie 2007 dosarul pentru pensie anticipata partial. Este nascuta in 07.08.1951 si are un stagiu de cotizare de 35 ani, 6 luni si 19 zile pana in decembrie 2007. Ea a continuat sa lucreze, cu cordul angajatorului, pentru ca nu stia daca i se accepta dosarul si va primi decizia de pensionare. Pe 14 martie 2008 a primit decizia de pensionare, care a fost emisa cu data de 13.02.2008. Mama mea este gestionar si acum, primind decizia de pensionare, este obligata sa inceteze raporturile de munca, predand gestiunea, lucru care dureaza cam 2 luni de zile (adica, pana in 01 iunie 2008). Ce se intampla in acest caz? Cum sa procedeze cu pensia anticipata partial? Se poate considera ilegal faptul ca a lucrat pana acum si de acum incolo inca 2 luni? Este ilegal sa mai lucreze pana termina cu predarea gestiunii (adica inca 2 luni)? Pentru ca mama mea nu vrea sa renunte nici la pensie, dar, fiind situatia financiara precara, a trebuit sa mai lucreze pana cand a iesit decizia si predarea gestiunii nu stia cand s-o faca, nestiind data iesirii deciziei. Va multumesc pentru timpul acordat si astept un raspuns cat mai urgent. Cu consideratie, Florentina
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: lapensie la data: 03/17/2008 8:04am
Nu trebuie sa va faceti prea multe probleme in aceasta situatie deoarece problema este reglementata dar nu in totalitate in avantajul mamei dv.
Legea prevede ca pensia anticipata partiala nu poate fi cumulata cu salariul. Deci mama dv nu primeste pensia pana cand nu „va inceta calitatea de asigurat” adica va continua sa lucreze pana la terminarea predarii gestiunii dupa care va incheia un act de incetarea activitatii care va fi predat la casa de pensii si va primi pensia numai din data de incetarea activitatii.
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: Florentina la data: 03/18/2008 2:07pm
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Mai am o intrebare suplimentara. Care este durata maxima in care se poate incadra mama mea pentru a depune acea adeverinta din care sa reiasa incetarea calitatii de asigurat la casa de pensii, pentru a putea primi pensia anticipata? Doua luni este corect?
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: lapensie la data: 03/18/2008 3:22pm
Nu exista termen stabilit de lege pentru incetarea activitatii. Acesta se stabileste de comun acord intre angajat si angajator. Aparent este in interesul angajatului (pensionar) sa beneficieze de pensia anticipata pe care a solicitat-o si pentru fiecare luna de anticipare i s-a calculat procent de diminuare a pensiei.
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: Grecu Mihaela la data: 08/01/2016 11:37am
Gen:f
Data nasterii:17.07.1967
Stagiul de cotizare:31 ani,14 in grupa a 2-a de munca
Alte date:2facultati,doctorat,operata de cancer de san grd.3 in 02.2013,incadrata in grad de handicap accentuat din 01.2014 pana in prezent,lucrand in continuare program normal.
Intrebare:Cand pot sa ies la pensie anticipat,sau e mai bine sa ies pe caz de boala?
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 08/03/2016 6:05am
Pentru Grecu Mihaela
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 iulie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 14 ani in gr II se acorda un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru una din facultati si realizati stagiul complet de cotizare.
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 17 iulie 2027.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 58 ani
Aveti dreptul la pensie de invaliditate daca va va prezentati la comisia de expertizare a capacitatii de munca, de pe langa Casa de pensii, si aceasta comisie va incadreaza in unul de gradele de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1