Subiect "cind pot sa fac cere de pensie de urmas" Deschis de Popescu Michaela la data: 09/21/2008 4:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind pot sa fac cere de pensie de urmas
Scris de: Popescu Michaela la data: 09/21/2008 4:39am
Gen:femeesc
Data nasterii: 4 iulie 1951
Stagiul de cotizare:
Intrebare: la ce virsta pot eu, sotie supravietuitoare sa cer pensie de urmas? stiind ca:
Sotul meu, pilot la TAROM a decedat in 1989 in accident de munca. Ne lipsea o saptamina ca sa implinim 6 de casatorie. In urma casatoriei au rezultat 2 copii, actualmente studenti, pentru care se da pensie de urmas.
Re: cind pot sa fac cere de pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 09/21/2008 7:04am
Legea 19/2000 in acest caz prevede la art 68 alin. (2):
“ Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca, a unei boli profesionale sau tuberculozei si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3)”.
Art 5 alin. (3) “Salariul mediu brut este cel utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat “ .
Pentru anul 2008 acest salariu a fost 1550 roni iar ¼ din acesta este 375,5 roni.
Art . 74 “Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie”.

Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la propria pensie la limita de varsta in mai 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 8 luni si stagiul minim de 12 ani si 8 luni . Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1