Subiect "suma acordata pentru inovatii se ia in calcul pentru stabilirea pensiei" Deschis de Velici Eleonora la data: 09/28/2008 5:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
suma acordata pentru inovatii se ia in calcul pentru stabilirea pensiei
Scris de: Velici Eleonora la data: 09/28/2008 5:24am
Gen:F
Data nasterii:2 08 1949
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date 4ani fac la zi
Intrebare:daca inainte de 1989am primit bani pentru inovatii acestia se iau in calcul pentru calculul pensiei? Multumesc anticipat.
Re: suma acordata pentru inovatii se ia in calcul pentru stabilirea pensiei
Scris de: la pensie la data: 09/28/2008 7:07am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere ati avut dreptul la pensie la limita de varsta din octombrie 2007 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 26 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stabilirea sumelor care se iau in calcul pensiei pe perioada cat a fost in vigoare legea 3/1977 (pana la 1 aprilie 2001) a fost facuta prin legea 49/1992. Aceasta prevede la art III ca: “Se iau in calcul pe langa salariile trecute in carnetele de munca si sporurile cu caracter permanent prevazute in contractele individuale de munca, potrivit legii”. Cum sumele specificate de dv nu intra in aceasta categorie nu vor fi luate in calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1