Subiect "varsta de pensionare" Deschis de MOLDOVEANU NICOLAE la data: 09/29/2008 7:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: MOLDOVEANU NICOLAE la data: 09/29/2008 7:01am
Gen:Masculin.
Data nasterii:09.09.1956
Stagiul de cotizare:33ani 8luni 20zile
Alte date:persona cu handicap accentuat(din 1957);am lucrat 12 ani si
7 luni in grupa a II-a ;
Intrebare:La ce varsta pot sa ma pensionez?;daca depun dosarul pentru
pensionare anticipata partiala ,mai am dreptul la munca?
Va multumesc pentru ajutorul acordat.
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/29/2008 7:56am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca si pentru handicap, in septembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II de munca a existat inainte de 1 aprilie 2001 si a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite . Pentru stagiul intre 12 si 14 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni.
Pentru un stagiu de cotizare de cel putin 23 ani si 4 luni in coditii de handicap accentuat, preexistent calitatii de asigurat aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani.
Conform prevederilor legii 19/2000 aveti dreptul la cumularea celor doua reduceri insa varsta redusa fiind limitata la 55 ani pentru barbati rezulta ca nu se pot cumula reducerile urmand sa beneficiati numai de reducerea pentru handicap.
Pensie anticipata partiala puteti cere cu reducerea varstei standard ( 65 ani) cu 5 ani adica la varsta de 60 ani care nu mai intra in calcul avand reducerea de 10 ani pentru handicap.
In concluzie aveti dreptul la pensie la limita de varsta in sptembrie 2011 si reducerea stagiului complet la 23 ani si 4 luni.
In cazul pensiei anticipate partiale nu se admite cumularea pensiei cu castiguri din activitate profesionala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1