Subiect "pensie anticipata sau la limita de varsta" Deschis de MARIANA TOADER la data: 10/01/2008 5:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata sau la limita de varsta
Scris de: MARIANA TOADER la data: 10/01/2008 5:52am
Gen:F
Data nasterii:05.11.1954
Stagiul de cotizare:36 ANI 9 LUNI 27 ZILE
Alte date:IN GR II: 20 ANI 19 ZILE, COND NORMALE: 5 ANI,8 LUNI, 23 ZILE, STAGIU AFERENT: 5 ANI , Mentionez ca in prezent sunt pensionata pe caz de boala cu grad de invaliditate III, iar datele au fost luate din decizia de pensionare.
Intrebare:Cand pot iesi la pensie anticipata sau la limita de varsta?
Re: pensie anticipata sau la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/04/2008 6:18am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de gr a II a de 20 ani care a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni datorita careia beneficiati de pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani si 5 luni adica in aprilie 2010. De pensie anticipata nu puteti beneficia deoarece se poate cere la varsta de 55 ani cu conditia sa aveti stagiu de cotizate de 39 ani si 10 luni. Deasemeni nu este recomandabila nici pensia anticipata partiala care se poate cere tot la varsta de 55 ani dar aceasta se diminuiaza cu un procent foarte mic in cazul dv. Va informam ca din octombrie 2009 nu sunteti obligata sa va mai prezentati la comisia de evaluare a incadrarii in gradul de invaliditate.
Nu stim data si conditiile in care ati intrat in pensia de invaliditate si va sfatuim ca inainte de a face cerere pentru pensia la limita de varsta sa analizeze aceste date cineva care cunoaste modul de calcul al pensiilor deoarece este posibil ca pensia dv la limita de varsta sa fie dezavantajoasa, caz in care dv aveti dreptul sa optati pentru mentinerea pensiei de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1