Subiect "pensia de urmas" Deschis de Anamaria la data: 10/07/2008 9:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de urmas
Scris de: Anamaria la data: 10/07/2008 9:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!stiu ca pensia de urmas se ia in perioada facultatii,doar daca nu ai un loc de munca,iar daca te angajezi o pierzi... Problema mea este:m-am angajat cu carte de munca,am muncit 1 luna,apoi din cauza lipsei clientilor am fost data afara!Patroana cu influente si bani.....m-a pus sa-mi dau demisia...initial nu am vrut insa....intr-un final am cedat,si apare cu acordul ambelor parti! Intrebarea este: mai beneficiez de pensie daca am carte de munca dar nu muncesc? Va multumesc!
Re: pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 10/07/2008 9:50am
Legea pensiilor 19/2000 prevede in acest caz urmatoarele :
Art. 92
(1) Plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care:
d) beneficiarul unei pensii de urmas realizeaza dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3) (in 2008 1550/4=387,5 roni)
Art. 93
(1) Reluarea in plata a pensiilor suspendate se face la cerere, incepand cu luna urmatoare celei in care a incetat cauza suspendarii, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la data incetarii cauzei suspendarii.
(2) In situatia in care cererea de reluare in plata a fost depusa dupa expirarea termenului de 30 de zile, plata se face incepand cu luna urmatoare celei in care a fost depusa cererea.
Reluarea in plata a pensiei in cazul dv se face de la data inceperii anului scolar conform alin. (3) al aceluiasi art 93
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1