Subiect "pensia anticipata" Deschis de ilie gavrila la data: 10/09/2008 9:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata
Scris de: ilie gavrila la data: 10/09/2008 9:16am
Gen:
Data nasteri 24 aprilie1954
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:peste 10 ani in grupa a2a de lucru
Intrebare:pot sa ies laensie anticipata
Re: pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/09/2008 9:50am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, incepand cu 24 aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de peste 10 ani in gr a II a care a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani datorita careia puteti beneficia de pensie la limita de varsta dupa varsta de 63 ani adica dupa 24 aprilie 2017.
Pensiile anticipata si anticipata partiala se pot cere cu o anticipatie de maxim 5 ani fata de varsta standard de pensionare. Adica in 24 aprilie 2014. Aceasta reducere nu se cumuleaza cu cea pentru grupa de munca.
La pensia anticipata se pune conditia de stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare cu 10 ani, in cazul dv de 45 ani pe care nu-l puteti indeplini in aprilie 2014.
La pensia anticipata partiala se pune conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare pe care il indepliniti. Dar aceasta se penalizeaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si cu numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Perioada de reducere a varstei standard pentru grupa de munca se scade din numarul de luni de anticipare, pentru aceasta perioada nu se calculeaza procent de penalizare. Acest procent de reducere se poate calcula pe site-ul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1